İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Anız Yangınları Çiftçiyi Endişelendiriyor

anız yangını

Hasat sonrası yakılan anız nedeniyle özellikle Güneydoğu Anadolu Bölgesinde her yıl tonlarca arpa, buğday ve mercimeğin kül olmasına neden oluyor. Ziraat yüksek mühendisi Serdar Çoban, anız yangınlarının genellikle karayollarnda seyahat edenlerin atmış oldukları izmaritten kaynaklandığını belirtti.

Hububat hasadının başladığı Güneydoğu Anadolu Bölgesinde Şırnak’ın Silopi ilçesine bağlı Doruklu köyünde meydana gelen yangın bin 500 dönümlük buğday ekili alana sıçrayarak kül olmasına neden oldu. Ekili olan alanlarda çıkan yangınlar nedeniyle çiftçiler endişelendirmektedir.

Anız Yangını Yola Atılan İzmartten Kaynaklı 

Yangınların özellikle karayollarında seyahat edenlerin yola atmış oldukları izmaritten kaynaklı olarak çıktığını ve çiftçilerin emeklerinin heba olduğunu belirten Ziraat yüksek mühendisi Serdar Çoban, “Burada yaklaşık bin 500 dönüm arazi yandı. Bunun birçok sebebi olabilir. Karayolunda seyahat edenlerin çok dikkatli olması gerekiyor. Araçlarından atılan sigara izmariti bir çiftçinin, ülkenin ekonomisinde kayba neden oluyor. Sonuçta hem milli bir kayıp, hem ekosistemde bir kayıp, hem de çevresel bir kayıp. Toprağın oluşumunda yararlı, zararlı bütün bakterileri yok edecek bir kayıptır. Anız yangınlarının aynı zamanda hayvanların da telef olmasına neden olduğunu unutmayalım” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!  Bitki Beslemede Yapılan 10 Hata!

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Mission News Theme by Compete Themes.
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com
%d blogcu bunu beğendi: