İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Mısırda Beyaz Sinek Uyarısı

Mısırda beyaz sinek
Mısırda beyaz sinek

Mısır ekilli alanlarda yaplan kontrollerde yoğun bir şekilde beyaz sineğe rastlanıldı. Mısırda beyaz sinek için önlem alınmadığında çok büyük verim kayıplarına neden olabilir. 

Mısırda beyaz sinek
Mısırda beyaz sinek

Mısırda Beyaz Sinek Verim Kayıplarına Neden Olabilir 

Karaman Ziraat Odası Başkanı Mehmet Bayram mısır ekili alanlarda yaptıkları kontrollerde çok sayıda beyaz sineğe rastladıklarını belirterek sözlerine şu şekilde devam etti:

“Meclis Başkanımız Mustafa Kansız ve Odamız Ziraat Mühendisi İsmail Öz ile birlikte bölgemizde mısır ekilen arazilerde yaptığımız kontrollerde çok yoğun bir şekilde empoasca (beyaz sinek) salgını gözükmektedir. Acilen önlem almadığınız takdirde tarlanızdan sezon sonunda çok büyük oranda verim kayıpları ile karşı karşıya kalınacaktır.”

Mısırda beyaz sinek
Mısırda beyaz sinek

Şuan Buğday Tarlalarında 

Karaman Ziraat Odası Başkanı Bayram, “Bu sezon satın almış olduğunuz tüm mısır tohumları  Clothianidinin( poncho FS 600) bakanlık tarafından yasaklanmasından dolayı ilaçlı mısır tohumları bölgede farklı (bozkurt ve tel kurduna etkili) ilaçlarla işlenerek satışa sunuldu. Bu sebeple çok büyük tehlike olan beyaz sineğe karşı savunmasız kaldınız ve korkulan da oldu. Asıl problemde bundan sonra başlayacak. Şu an tarlalarınızda buğdaylar yeşil olması hasebiyle sinekler buğday tarlalarında ikame etmekte.  Buğdayların hasadı yaklaşıyor  ve yeşil aksamların kurumaya başlamasıyla birlikte tüm beyaz sinekler mısır tarlanızla beslenmeye başlayacak ve mısırlarda büyük zarara sebep olacaktır. “ dedi.

Mısırda beyaz sinek
Mısırda beyaz sinek

Araziler Kontrol Edilerek Önlem Alınmalı 

Verim kaybı yaşanmaması için arazilerin kontrol edilerek gerekli önlemlerin alınması gerektiğini belirtenBayram, “Arazilerinizi acilen kontrol edin ve damlama sermiş olsanız dahi verim kaybı yaşamamak için holdeler le ilaçlama yapmak veya damlama ile sistemik ilaçlar kulanılması ziraat mühendisimiz tarafından tavsiye edilmektedir. Ziraat Odası olarak konuyu Tarım ve Orman İl Müdürümüz Yusuf ŞahinbaŞ’a ilettik ve gerekli çalışmalara başlandı. Konuya çözüm aranması zaruridir. Aksi halde yukarda bahsettiğimiz çözümleri uygulayamayacağınız için verim kayıplarınız kaçınılmaz olacaktır.” dedi.

 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Mission News Theme by Compete Themes.
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com
%d blogcu bunu beğendi: