İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Anız Nedir? Neden Anız Yakılmamalıdır?

Anız
Anız

Tahıl bitkilerinin hasatı sonrası tarlada kalan saplı kök kısmına “anız” denir. Ülkemizde genellikle buğday, arpa ve yulaf gibi tahıllardan arta  kalan artıklar hasat sonrası yasak olmasına rağmen yakılmaktadır.

Anız Yakmanın Çevreye Verdiği Zarar Nedir?

Yanma sırasında meydana gelen karbondioksit ve tozlar atmosfere yayılmaktadır. Atmosfere yayılan yüksek miktardaki karbondioksit gazı da sera etkisi oluşturacaktır.

Toprak yüzeyinde kalan anız, şiddetli yağış ve rüzgar sırasında toprağın verimlilik açısından önemli olan üst tabakasının sel sularıyla birlikte yada rüzgarla taşınımını engelleyecektir.

Toprakta meydana gelen yüksek sıcaklık, toprağın üst kısmında bulunan kil tabakasının sertleşmesine neden olduğu gibi, toprak içersinde bulunan ve verimlilik açısından da büyük önem arz eden birçok faydalı canlının da yanmasına neden olacaktır. Toprakta biyolojik aktivitenin azalması toprağın fiziksel özelliklerinin bozulmasına neden olurken toprağın verimliliği ve su tutma kapasitesi de düşecektir. Daha sonraki ekimlerde toprağın daha geç tava geldiği görülecektir.

Anız
Anız

Yakma işlemi topraktaki organik madde miktarının azalmasına , makro elementler ve bazı mikro elementlerin de bitkiler tarafından alınamayacak forma dönüşmesine neden olur.

Kontrolsüz olarak yapılan  yakma işlemi sırasında toprak üstünde yaşayan birçok canlının da doğal yaşam alanları bozulmaktadır. Tabiatta bazı kuş türlerinin yaşam alanlarının bozulması sonrası bölgeyi terk eden kuşların uzaklaşması özellikle tahıl ekimi yapılan alanlarda süne zararlısının artmasına neden olacaktır.

anız
anız

Bunun yerine hasat sırasında biçerdöverin toprakla olan mesafesi kısaltılmalıdır. Tarlada kalan saplar toplandıktan sonra gölge tavında iken dekara 3-5 kg arasında üre gübresi verilerek pulluk ile sürülmelidir. Toprakla karışan anız kısa sürede mikroorganizmalar tarafından parçalanarak özellikle toprağın su tutma kapasitesi ve organik madde oranını artıracaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!  Bağda Ölü Kol Hastalığı ( Phomopsis viticola) Mücadelesi

 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Mission News Theme by Compete Themes.
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com
%d blogcu bunu beğendi: