İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bağ Yaprak Uyuzu Mücadelesi

Bağ yaprak uyuzu hastalığına neden olan etmen Eriophyes vitis  isimli fungustur. Gözle görülemeyecek kadar küçük olan zararlının tespiti yaprak üzerindeki etkisi ile gözlemlenir. Vücudu 80 halkadan meydana gelen bağ yaprak uyuzunun boğumları arası incedir. İki çift bacağı vardır. Erkek 0.16 mm, dişi 0.14 mm boyundadır. Vücudunun üzerinde seyrek, abdomenin sonunda ise 2 adet uzunca kılları bulunur.

Bağ yaprak uyuzu kışı dalların çatlaklarında ve gözlerde tüylerin arasında ergin olarak geçirir. İlkbahar mevsiminde havaların ısınmasıyla birlikte yeni yapraklarla beslenmeye başlar. Ergin dişiler yumurtalarını beslendikleri yaprakların alt yüzeyine bırakırlar. Yumurtalardan çıkan nimfler yapraklarla beelenerek ergin hale gelirler. Yılda 7-8 döl verirler.

Bağ yaprak uyuzu

Zarar Şekli

 

Ülkemizde bağ alanlarının tümünde zarara neden olan zararlının asmadaki zararı İlkbahar ayında göz oluşumundan başlayarak geç sonbahara kadar devam eder. Zararlı asma yapraklarının alt yüzeyini emer. İlk olarak yaprakların alt yüzeyinde grimsi renkli küfümsü görüntü meydana gelir. Renk zamanla kahverengi görüntüye dönüşürken yaprakların üst yüzeyinde kabartı alt yüzeyinde girinti yerlerinde ise tüy oluşumu dikkat çeker. Zararlı ender olarak yaprakların üst yüzeyi, çiçek ve çiçek tomurcuğu ile de beslenebilir. İşlevini yitiren yapraklarda fotosentez olayı tam olarak gerçekleşmediğinden verimde düşüşlere neden olmaktadır.

Bağ yaprak uyuzu

Bağ Yaprak Uyuzu Mücadelesi 

Bağ küllemesine karşı kullanılan kükürt uygulaması bağ yaprak uyuzuna karşı etkili olduğu için özel bir ilaçlama yapılması gerekmez. Kükürt uygulaması yapılmadığı durumlarda ilkbahar ayında yapraklarda zararlıya ait belirtilerin tespit edilmesi durumuında ilaçlama yapılmalıdır. Özellikle bağda külleme ile mücadelede kullanılan sistemik ilaçların zararlı popülasyonu arttırdığı tespit edilmiştir. Sitemik fungusitlerin yıl içerisinde birkaç kez kullanımından kaçınılarak kükürtün ıslanabilir formu (WP) ile dönüşümlü olarak kullanılması tavsiye edilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!  Dış Mekan Bitkiler İçin Doğal Gübre Yapımı

Bağ yaprak uyuzu ilacı için tıklayın.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Mission News Theme by Compete Themes.
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com
%d blogcu bunu beğendi: