İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yaprak Biti Mücadelesi

Yaprak biti vücut uzunlukları 2-3.5 mm arasında değişmekle birlikte, renkleri sarımtrak, yeşil, koyu yeşil ve siyah olabilir. Tomurcukların dibinde veya yakınında yumurta şeklinde kışı geçiren yaprak bitleri, ilkbaharın gelmesiyle birlikte yumurtadan çıkarlar. Çiçeklerin içerisinde yada tomurcukların üzerinde beslenen yeni bireyler, yapraklara taşınarak koloniler meydana getirirler. Nisan-Mayıs ayı gibi kanatları oluşur.

Zarar Şekli

Meyvelerde elma ve şeftali’de zarara neden olan yaprak bitleri, kabak, karpuz, ıspanak, bakla, kıvırcık salata, hıyar, lahana, domates, kuşkonmaz, patlıcan, acur, fasulye, bamya, biber, patates,karnabahar ve sarımsak gibi sebzelere de zarar verir. Zararlı bitkilerin özsuyunu emerek zarar verirler. Bitkide koloniler halinde yaprak, sürgün ve tomurcuklarda bulunan bitler bitkilerin özsuyunu emerek zarar verirler.Etmenin zarara uğradığı bitki yaprakları önce uzunlamasına ikiye katlanır. Ardından spiral vb. şekillerde kıvrılır. Zamanla çiçekler açamaz duruma gelir ve kuruyarak dökülür. Bitkinin dişi organ ve genç meyvelerini emmek suretiyle meyve çiçeklerde şekil bozukluklarına da neden olur. Zararlı aynı zamanda virüs vektörü ( taşıyıcı )’dür.

Yaprak biti
Yaprak biti

Yaprak Biti Mücadelesi

Zararlıya karşı kültürel, biyolojik ve kimyasal mücadele yöntemleri uygulanmaktadır.

Kültürel Mücadele Yöntemleri:

  • Zararlıya karşı hassas olan bitki ve çeşitler yetiştirilmemeli,
  • Bahçede bulunan yabancı bitkiler imha edilmeli,
  • Bahçede hazırlık aşamasında toprak işleme usulüne uygun yapılmalıdır.

Biyolojik Mücadele Yöntemi

Doğal düşmanları olan uğur böceklerinin bahçe içerisine bırakılmasıyla biyolojik mücadele yapılır.

Kimyasal Mücadele

Zaman zaman bahçede rutin kontroller yapılarak Sürgün ve taze yaprakların altında yaprak biti kolonileri, sürgünlerin %20’sinde görülmeye başladığında ilaçlamaya başlanılmalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!  Kök Çürüklüğü Hastalığı Mücadelesi

Yaprak Biti İlacı için tıklayın

 
 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Mission News Theme by Compete Themes.
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com
%d blogcu bunu beğendi: