İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Havayı Temizleyen Bitkiler

İç mekanlarınızın havasını temizleyerek sağlıklı bir ortam oluşturan bitkiler olduğunu biliyor muydunuz? İşte havayı temizleyen bitkiler!

Havayı Temizleyen Bitkiler 

Havayı temizleyen bitkiler
Kasımpatı

KASIMPATI

Krizantem veya sonbahar papatyası olarakta bilinen kasımpatı çiçeği, ortamdaki benzen, formaldehit ve amonyağı hızlı bir şekilde arındıran havayı temizleyen bir bitkidir. Akşamları 5-10 derece arasında serin bir ortamda bulundurmanız onu mutlu edecektir.

Havayı temizleyen bitkiler
Yelken çiçeği

YELKEN ÇİÇEĞİ

Yelken çiçeği ortamdaki havayı temizlemede adeta şampiyon bir bitkidir. Özellikle büyük boyda olan yelken çiçekleri saatte 15 µg ksilen, amonyak, benzen, alkol, aseton, formaldehit ve trikloretilen maddesini temizleyebilmektedir.

Havayı temizleyen bitkiler
Salon eğreltisi

SALON EĞRELTİSİ

Düzenli olarak püskürtülerek sulama yapıldığında ısıtılan ortamların nem değerini yükselttiği gibi ortamdaki ksilen ve formaldehit maddelerinin temizlenmesini sağlar.

Gerbera
Gerbera

GERBERA

Odalarınızı dekoratif olarak süsleyebileceği gibi özellikle sigara içilen ortamların havasını temizlemede gayet başarılıdır. Diğer bitkilere göre dezavantajı ise ömrünün daha kısa olmasıdır.

Açelya
Açelya

AÇELYA

Havayı temizleyen bitkiler arasında olan açelya bitkisi amonyak temizleme özelliği ile mutfak ve banyoların vazgeçilmezidir. Nemli ortamları sevdiği gibi aşırı sıcaklarda da yaşayamaz. Dumanın yoğun olduğu ortamlarda diğer bitkilere göre daha dayanıklıdır. 

Büyük Flamingo Çiçeği
Büyük Flamingo Çiçeği

BÜYÜK FLAMİNGO ÇİÇEĞİ

Açelya çiçeği gibi amonyak bulunan ortamların havasını temizlemede gayet başarılıdır. Amonyaklı ortamların havasını temizlemede Açelya çiçeğinden sonra ikinci sırada yerini alır. Mutfak ve banyo gibi ortamlarda bulundurulması uygundur.

Ficus Alii
Ficus Alii

FİCUS ALİİ

Doğrudan güneş alan ortamlardan hoşlanmayan bu çiçek özellikle ortamdaki formaldehit maddesini temizlemede etkilidir. Işığın bol olduğu ve hafif gölgeli ortamlarda yetiştirebilirsiniz.

Altın Sarısı Şeritli Ejder Kanı
Altın sarısj şeritli ejder kanı

ALTIN SARISI ŞERİTLİ EJDER KANI

Geniş yeşil yapraklarının ortasında altın renkli şerit olan bir bitkidir. Az ışık alan ve havanın kuru olduğu ortamlarda yaşatmayı sever. Özellikle formaldehit madesini ortamdan temizler.

Peru Mumu
Peru Mumu

PERU MUMU

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!  Orkide çoğaltma ve bakımı

Fazla sulanmayı sevmeyen Peru mumu çiçeği ortamdaki elektro manyetik dalgaları emer. Amerika ve İsveçte yapılan çalışmaların sonucu olarak radyosuysan bağlı baş ağrılarını giderdiği anlaşılmıştır.

Kurdela çiçeği
Kurdela Çiçeği

KURDELA ÇİÇEĞİ

Her türlü ortam şartlarına dayanıklı olan kurdela çiçeği bütün aksamıyla ortamın havasını temizlemede gayet başarılıdır. Yaklaşık olarak 24 saat sürede ortamda bulunan karbondioksitin tamamını temizleyebilen bu çiçek saatte 3 ile 10 µg arasında formaldehit maddesini de temizleyebilmektedir.

Kraton Bitkisi
Kraton Bitkisi

KRATON BİTKİSİ

Saatte 2 ilâ 6 µg formaldehit maddesini temizler ve ortamdaki oksijen seviyesini arttırır. Isı ve nemin sabit olduğu ortamlarda rahatlıkla yetiştirebilirsiniz. Bitki üzerinde kırmızı böcek görürseniz akşam vakitlerinde yapraklarına su püskürtmeniz saldırıyı azaltacaktır.

Şamadora dağ palmiyesi
Şamadora dağ palmiyesi

ŞAMADORA DAĞ PALMİYESİ

Bu bitkinin kapasitesinde hava temizlemesini istiyorsanız bitki boyları 1 metre uzunlukta olacak şekilde aynı saksı içerisine birkaç tane dikmeniz yeterli olacaktır. Loş ortamlarda yaşamayı seven bu bitki ağaç altı bitkisidir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Mission News Theme by Compete Themes.
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com
%d blogcu bunu beğendi: