İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Fındıkta İlkbahar Bakımı Nasıl Yapılır?

Fındıkta ilkbahar bakımında  bahçenizi zirai don olayından korumaya çalışırken bir yandan da hastalık ve zararlılarla mücadele, yabancı ot ve dip sürgünlerinin temizlenmesi gibi üründe kalite ve verim artışını sağlayacak uygulamalar yapılır. Unutmayalım ki bu ayda yapılacak uygulamalar fındıkta verim ve kaliteyi doğrudan etkilemektedir.

Tarımda teknolojinin kullanımı her geçen gün arttığı gibi bizim içinde büyük kolaylık sağlamaktadır. Meteorolojiden yada bahçeye kurulan sistem sayesinde zirai don hakkında bilgi alabiliyoruz. Bu gibi durumlarda bahçenin belirli bölgelerine önceden yerleştirdiğiniz lastik, sap-saman vb. maddeleri yakarak, yayılan duman sayesinde ortam sıcaklığını arttırarak önlem almış oluruz.

Fındıkta ilkbahar bakımı
fındık

Fındıkta İlkbahar Bakımı 

Azot, fosfor ve potasyum içeren gübrelerin yanında elementlerin yanında fındık için önemli olan bor, magnezyum ve çinko elementlerinin de bitkiye zamanında, yeterli miktarda ve doğru uygulama şekli ile verilmesi gerekir. Bunun için gübreleme yapmadan önce mutlaka toprak analizi yaptırmak ÖNEMLİDİR. Toprak analizini Haziran ayında yeni sürgünlerden alacağınız yaprak örneği analizi sonuçları ile karşılaştırarak eksik besin maddeleri ve miktarlarını tespit ederek daha doğru uygulama yapabilirsiniz. Yapraktan gübreleme yapacaksanız günün serin saat aralıklarında ve yağış olmayan günlerde uygulanmalıdır.

Fındıkta ilkbahar bakımında en geç Mayıs ayı sonuna kadar fındık dip sürgünlerini temizlemek gerekir. Ayrıca yabancı otları ilaç yada biçme gibi fiziksel yöntemlerle tohum bağlamadan bahçeden uzaklaştırmak gerekir.

Kozalak akarı
Kozalak akarı

Kozalak akarı

Kozalak akarına karşı kış aylarında kozalaklar bahçe içerisinde toplanırsa kimyasal mücadeleye gerek kalmaz. Fındıkta ilkbahar bakımında kozalak akarı için kimyasal mücadelenin gerekli olup olmadığını anlamak için:

  • 1-10 dekar olan fındık bahçelerinde 10 ocak
  • 10-30 dekar olan fındık bahçelerinde 20 ocak
  • 30 dekardan büyük olan bahçeler için 30 ocak
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!  Şarka Virüs Hastalığı Mücadelesi

tesadüfi olarak işaretlendikten sonra bu ocakların birer dalındaki kozalaklar sayılarak ortalama sayı çıkarılır. Bu sayı ortalama 5 ise kimyasal mücadeleye başlanılır. En uygun zaman dilimi akarların göçünün yoğun olduğu Nisan sonu Mayıs başı olan bir haftalık süreçtir. İlaçlama bu süre zarfında uygulanarak bitirilmelidir.

Fındıkta Kozalak Akarı İlacı : 

 

Dalkıran

Dalkıran için ağaçtaki zayıf dallar cezbedicidir. Bahçenin bakımlı olması, besin maddelerinden yoksun ve taban suyu yüksek arazilerde fındık bahçesi kurulmamalıdır. Bakımsız ve zayıf bahçelerde sık görüldüğünden, bakım ve gübreleme işlemi düzenli yapılmalıdır. Budama yapılırken dalkıran tespit edilen kısımlar kesilerek yakılmalıdır. Biyoteknik mücadele yapılacaksa kırmızı kanatlı yapışkan tuzaklar kullanılır.

 
Dalkıran
Dalkıran

Fındıkta ilkbahar bakımında dalkıran mücadelesine karar vermek için  Haziran -Temmuz ve Ağustos aylarında %96 etil alkol, %1 tolüen kullanılarak dekara 3-4 adet asılmalıdır. Bahçedeki bulaşıklık %70-80 ise dekara 6-8 tuzak asılır. Bu tuzaklar aynı zamanda kimyasal ilaçlama için izleme amaçlı kullanılabilir. Popülasyonun %70-80 çıkış yaptığı zaman aralığı olan Temmuz başından Ağustos ortasını kapsayan zamanda iki kez kimyasal ilaçlama yapılır. Başarılı bir mücadele için kültürel, kimyasal ve biyoteknik mücadelenin kombine halinde yapılması gerekir.

Fındıkta Dalkıran İlacı: 

 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Mission News Theme by Compete Themes.
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com
%d blogcu bunu beğendi: