İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Fındık Üreticileri İçin Amerikan Beyaz Kelebeği Uyarısı

Amerikan beyaz kelebeği
Amerikan beyaz kelebeği

Düzce Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sevcan Öztemiz, fındık ağaçlarında ürün ve kalitede düşüş yaşanmaması için Amerikan beyaz kelebeği ile mücadelede bu haftanın önemli olduğunu belirtti.

Prof. Dr. Sevcan Öztemiz, “Amerikan beyaz kelebeği Kuzey Amerika orjinli zararlı bir böcek. Amerikan orjinli olduğu için Avrupa’ya 1940’lı yıllarda yayılmış daha sonra Asya ülkelerine geçiş yapmış. Şu an için Amerika, Avrupa ve Asya ülkelerinde yayılış göstermektedir. Ülkemize 1970 yılında Edirne bölgesinden giriş yapmış. 1982 yılında Orta Karadeniz bölgesinde 1997 yılında da Düzce’de görülmüş. 23 yıldır da bu zararlıyı Düzce’de görüyoruz” dedi.

Haziran Ayı İlk Yarısı Mücadele Yapılmalı

Amerikan beyaz kelebeğinin fındık bahçesi yanında, orman ağaçları, meyve bahçeleri, park ve süs bitkilerinde de zararlı olduğunu belirten Prof. Dr. Öztemiz, “Zararlı, kışı pupa döneminde beslenmeden geçiriyor. Hava sıcaklığı 10 derecenin üzerine çıkınca mayıs ayında kelebek çıkışlarına rastlıyoruz. Genelde mayıs ayının ilk haftası ile üçüncü haftasına denk geliyor. Bu sene yağışlı geçtiği için 1 hafta gecikme oldu. Geçen hafta kurduğumuz ışık tuzaklarında biz kelebeklere rastladık. Haziran ayının ilk yarısı mücadele yapmamız için kritik zaman” dedi.

Işıklı Tuzak Önerisi 

Amerikan beyaz kelebeği ile mücadelede Düzce Üniversitesi’nde üretilen yararlı böceklerin kullanıldığını belirten Prof. Dr. Öztemiz konuşmasına şu şekilde devam ettirdi; “Mücadelesinde her zaman olduğu gibi entegre mücadeleyi öneriyoruz. Mekanik mücadele yani görmüş olduğunuz yumurta kümeleri, tırtıl kümelerini bahçelerden uzaklaştırmak popülasyonu azaltma açısından çok önemli. Kelebek genelde gece aktif olduğu için ışık tuzaklarını da öneriyoruz. Her ne kadar biz ışık tuzaklarını kelebekleri tespit için kullansak bile bu popülasyonu da kırıyor. Bir kelebek yaklaşık 400 ile 1000 adet yumurta bırakabiliyor. 1 yumurta paketinde 400 ile bin yumurta var. Zaman zaman 2 bin yumurtaya kadar ulaşabiliyor. Işık tuzaklarıyla yakalamış olduğumuz kelebeklerin her bir kelebeğin bu kadar yumurta bıraktığını düşündüğünüzde hem mücadelenin artmasında hem de popülasyonun azalmasında bizim için çok önemli. Feromon tuzakları, biyolojik mücadele çok önemli. Biz Düzce Üniversitesi Ziraat Fakültesi olarak faydalı böceği üretiyoruz. Yumurtalara karşı etkili paratoritler söz konusu, bunların salımlarını gerçekleştirdik.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!  Elma Ağ Kurdu Mücadelesi

Amerkan Beyaz Kelebeğine Karşı Üreticiler bilgilendirildi 

Amerikan beyaz kelebeği ile mücadelenin toplu olarak yapılmasının şart olduğunu dile getiren Prof. Dr. Öztemiz, “Biz sürekli olarak valiliğimiz, belediyemiz, üniversitemiz ve tarımla ilgili sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte çalışmaları ortak yürütüyoruz. Üniversitemizin koordinatörlüğünde yürüyen çalışma sistemi var. Bu hafta kritik zaman olduğu için biz üreticilere gerekli bilgilendirmeleri yaptık. Bir önemli nokta da toplu mücadele. Özellikle tüm üreticilerin bu hafta toplu mücadele yapmaları çok önemli. Yaprakla beslendiği için fotosentezi etkiliyor. Bu da doğal olarak doğrudan verimi etkiliyor. Yapraktan beslenmesi sonucu hem üründe hem ürün kalitesinde azalmalar söz konusu oluyor” diye ekledi.

‘Dutlar kontrol edilirse kolaylaşır’

Kelebeğin yayılımında özellikle dut ağaçlarının kontrol edilmesinin önemli olduğuna vurgu yapan

Prof. Dr. Öztemiz, “Fındık bahçelerine geçmeden önce dut ve akçaağaç ile besleniyorlar. Dolayısı ile şu zamanlar özellikle dut ve akçaağaç ağaçlarını kontrol etmeleri gerekiyor. Çünkü duttan fındık bahçelerine geçiş yapıyorlar. Yani dutlar kontrol edilirse mücadele kolaylaşacaktır” dedi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Mission News Theme by Compete Themes.
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com
%d blogcu bunu beğendi: