İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bağ Mildiyösü Hastalığı Mücadelesi

Bağ mildiyösü
Bağ mildiyösü

Bağ mildiyösü hastalığına neden olan etmen Plasmopara viticola isimli fungustur. Kışı yere dökülen hastalıklı yapraklarda geçiren fungus ilkbahar ayında yapraklar taze iken yağmurla birlikte enfeksiyona neden olur. Yaz ayı boyunca bulaşmaya devam eden hastalık, 12-30 °C arasındaki sıcaklık aralığında etkilidir. Sıcaklığın 30 °C’nin üzerinde olması hastalığın yayılmasını engeller. Hastalığın oluşması için optimum sıcaklık ise 20 °C’dir.

Bağlarda mildiyö hastalığı asmada, çiçek, salkım, taze çubuklar ve yapraklarda görülür. Nemli bölgelerde her yıl görülmekte olup, mücadele yapılmadığı zaman bulaşmaya neden olarak asmayı yavaş yavaş ölüme götürür. Önemli miktarda verim kaybına neden olmaktadır.

Bağ Mildiyösü Hastalığı Belirtileri 

İlkbahar ayında sürgünlerin bir karış uzunluğa gelmesiyle birlikte yapraklar üzerinde yağ lekesi benzeri sarı lekeler gözlemlenir. Zamanla büyüyen leke nekroz halini alarak kahverengi görünüm alır. Yaprakta leke olan bölgenin alt kısmına bakıldığında kirli beyaz örtü göze çarpar.

Yaprakla birlikte sürgünlerde hastalanarak kurur.Taze sürgünler üzerinde elips şeklinde koyu renkli lekeler görülür.

Hastalığı görüldüğü çiçekler sarararak kurur. Bağda koruk döneminde üzüm taneleri buruşur ve kahverengi görünüm alarak ölür.

Bağda mildiyö hastalığının külleme hastalığından farkı tanelerin çatlamamasıdır.

Bağ mildiyösü
Bağ mildiyösü

Bağ Mildiyösü Mücadelesi 

Kültürel önlemler : 

  • Yere dökülen yaprakların toplanarak derine gömülmesi,
  • Asmada budama ve koltuk alma işlemlerinin zamanında ve düzenli yapılması,
  • Sulamaya dikkart edilerek aşırı sulama yapılmaması,
  • Asma altlarının temizlenmesi.

Kimyasal mücadele:

Bağlarda mildiyö hastalığı ile kimyasal mücadele bölgenin hava şartları dikkate alınarak 2 ile 5 kez arasında yapılır. Hastalıkla mücadelede kulanılan en etkin ilaç bordo bulamacıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!  Fidan Dip Kurdu ( Capdonis spp.) Mücadelesi

İlk ilaçlamaya sürgün boylarinın 20-25 cm, orantılı nemin % 70-80 ve günlük ortalama sıcaklığın 18 °C olduğu zaman başlanır.İkinci ilaçlama çiçeklenme sonrası ve üçüncü ilaçlama daneler saçma iriliğine ulaştığı zaman uygulanır.

Bağ Mildiyösü İlacı: 

 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Mission News Theme by Compete Themes.
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com
%d blogcu bunu beğendi: