İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bağ Antraknozu Hastalığı Mücadelesi

Bağ antraknozu 
Bağ antraknozu

Bağ antraknozu  hastalığına neden olan etmen Elsinoe ampelina isimli bir fungus olup kışı çubuklarda geçirir.Tüm yeşil aksamda etkili olan hastalık etmenine karşı yeni sürgünler ve daneler daha hassastır. Yağmur ile birlikte gelişmekte olan yeşil dokulara girerek hastalanmasına neden olur.

Bağ antraknozu 
Bağ antraknozu

Hastalık Belirtileri 

Bağda önemli zararlara neden olan hastalık etmeni, daha hassas olan yeni sürgün ve danelerde daha etkilidir. Yeni sürgünlerde başlangıçta kenarları açık kahverengi ve orta kısmı gri olan yuvarlak lekeler zamanla elips şaklini alır. Lekenin bulunduğu kısmın ortası daha sonrahafif çukurlaşarak kurur ve delinir. Yaşlı sürgünlerde de oluşan lekeler irileşerek kanser görünümünü andırır. Kuşgözü adı verilen danelerde oluşan lekelerin orta kısmı gri renkte olup çevresi kırmızımsı kahverengidir. Hastalık görülen danaler zamanla kuruyarak sertleşir.

Bağ antraknozu
Bağ antraknozu

Bağ Antraknozu Mücadelesi

Kültürel Önlemler :

Hastalıkla kültürel mücadelede kış budamasında hastalık görülmüş çubuklar budanarak bağdan uzaklaştırılarak yakılmalıdır.

Kimyasal Mücadele:

Hastalıkla kimyasal mücadelede yaz ve kış ilaçlaması yapılır.

Bağ Anraknozu İlaçlama Zamanı: 

Yaz ilaçlamasında, bağ mildiyösü ile mücadelede ilaçlama yapılmış ise ayrıca antraknoz hastalığı için genellikle ilaçlamaya gerek duyulmaz. Fakat ilaçlanması gerekiyorsa ilk ilaçlama sürgünler 20-25 cm uzunlukta olduğu zaman, ikinci ilaçlama çiçeklenme öncesi, üçüncü ilaçlama çiçeklenmenin hemen ardından, dördüncü ilaçlama çiçeklenmeden 10 gün sonra, beinci ilaçlama daneler yarı büyüklüğe ulaştığı zaman yapılır.

Kış ilaçlamasında, kış budaması yapıldıktan sonra gözlerin uyanmadığı dönemde %1.5’lik bordo bulamacı ile ilaçlanmalıdır.

Bağ Antraknozu İlacı: 

 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Mission News Theme by Compete Themes.
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com
%d blogcu bunu beğendi: