Tarımsal Üretim

Tarımı ve doğayı çok seviyoruz…

Mısırda Beyaz Sinek Uyarısı

Mısır ekilli alanlarda yaplan kontrollerde yoğun bir şekilde beyaz sineğe rastlanıldı. Önlem alınmadığında çok büyük verim kayıpları yaşanabilir.

Mısır ekilli alanlarda yaplan kontrollerde yoğun bir şekilde beyaz sineğe rastlanıldı. Önlem alınmadığında çok büyük verim kayıpları yaşanabilir.

VERİM KAYIPLARI YAŞANABİLİR

Karaman Ziraat Odası Başkanı Mehmet Bayram mısır ekili alanlarda yaptıkları kontrollerde çok sayıda beyaz sineğe rastladıklarını belirterek sözlerine şu şekilde devam etti:

“Meclis Başkanımız Mustafa Kansız ve Odamız Ziraat Mühendisi İsmail Öz ile birlikte bölgemizde mısır ekilen arazilerde yaptığımız kontrollerde çok yoğun bir şekilde empoasca (beyaz sinek) salgını gözükmektedir. Acilen önlem almadığınız takdirde tarlanızdan sezon sonunda çok büyük oranda verim kayıpları ile karşı karşıya kalınacaktır.”

ŞUAN BUĞDAY TARLALARINDA

Karaman Ziraat Odası Başkanı Bayram, “Bu sezon satın almış olduğunuz tüm mısır tohumları  Clothianidinin( poncho FS 600) bakanlık tarafından yasaklanmasından dolayı ilaçlı mısır tohumları bölgede farklı (bozkurt ve tel kurduna etkili) ilaçlarla işlenerek satışa sunuldu. Bu sebeple çok büyük tehlike olan beyaz sineğe karşı savunmasız kaldınız ve korkulan da oldu. Asıl problemde bundan sonra başlayacak. Şu an tarlalarınızda buğdaylar yeşil olması hasebiyle sinekler buğday tarlalarında ikame etmekte.  Buğdayların hasadı yaklaşıyor  ve yeşil aksamların kurumaya başlamasıyla birlikte tüm beyaz sinekler mısır tarlanızla beslenmeye başlayacak ve mısırlarda büyük zarara sebep olacaktır. “ dedi.

ARAZİLER KONTROL EDİLEREK ÖNLEM ALINMALI

Verim kaybı yaşanmaması için arazilerin kontrol edilerek gerekli önlemlerin alınması gerektiğini belirtenBayram, “Arazilerinizi acilen kontrol edin ve damlama sermiş olsanız dahi verim kaybı yaşamamak için holdeler le ilaçlama yapmak veya damlama ile sistemik ilaçlar kulanılması ziraat mühendisimiz tarafından tavsiye edilmektedir. Ziraat Odası olarak konuyu Tarım ve Orman İl Müdürümüz Yusuf ŞahinbaŞ’a ilettik ve gerekli çalışmalara başlandı. Konuya çözüm aranması zaruridir. Aksi halde yukarda bahsettiğimiz çözümleri uygulayamayacağınız için verim kayıplarınız kaçınılmaz olacaktır.” dedi.

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!  Köyde kurdukları sera, mevsimlik göçü engelledi
%d blogcu bunu beğendi: