Tarımsal Üretim

Tarımı ve doğayı çok seviyoruz…

hazelnuts brown nuts open 68483

Photo by Pixabay on Pexels.com

FINDIKTA İLKBAHAR MEVSİMİNDE YAPILACAKLAR

hazelnuts brown nuts open 68483
Photo by Pixabay on Pexels.com

İlkbahar ayında fındık bahçenizi zirai don olayından korumaya çalışırken bir yandan da hastalık ve zararlılarla mücadele, yabancı ot ve dip sürgünlerinin temizlenmesi gibi üründe kalite ve verim artışını sağlayacak uygulamalar yapılır. Unutmayalım ki bu ayda yapılacak uygulamalar fındıkta verim ve kaliteyi doğrudan etkilemektedir.

Tarımda teknolojinin kullanımı her geçen gün arttığı gibi bizim içinde büyük kolaylık sağlamaktadır. Meteorolojiden yada bahçeye kurulan sistem sayesinde zirai don hakkında bilgi alabiliyoruz. Bu gibi durumlarda bahçenin belirli bölgelerine önceden yerleştirdiğiniz lastik, sap-saman vb. maddeleri yakarak, yayılan duman sayesinde ortam sıcaklığını arttırarak önlem almış oluruz.

Azot, fosfor ve potasyum içeren gübrelerin yanında elementlerin yanında fındık için önemli olan bor, magnezyum ve çinko elementlerinin de bitkiye zamanında, yeterli miktarda ve doğru uygulama şekli ile verilmesi gerekir. Bunun için gübreleme yapmadan önce mutlaka toprak analizi yaptırmak ÖNEMLİDİR. Toprak analizini Haziran ayında yeni sürgünlerden alacağınız yaprak örneği analizi sonuçları ile karşılaştırarak eksik besin maddeleri ve miktarlarını tespit ederek daha doğru uygulama yapabilirsiniz. Yapraktan gübreleme yapacaksanız günün serin saat aralıklarında ve yağış olmayan günlerde uygulanmalıdır.

En geç Mayıs ayı sonuna kadar fındık dip sürgünlerini temizlemek gerekir. Ayrıca yabancı otları ilaç yada biçme gibi fiziksel yöntemlerle tohum bağlamadan bahçeden uzaklaştırmak gerekir.

kozalak akarc4b1

Kozalak akarı

Kozalak akarına karşı kış aylarında kozalaklar bahçe içerisinde toplanırsa kimyasal mücadeleye gerek kalmaz. Kimyasal mücadelenin gerekli olup olmadığını anlamak için:

  • 1-10 dekar olan fındık bahçelerinde 10 ocak
  • 10-30 dekar olan fındık bahçelerinde 20 ocak
  • 30 dekardan büyük olan bahçeler için 30 ocak

tesadüfi olarak işaretlendikten sonra bu ocakların birer dalındaki kozalaklar sayılarak ortalama sayı çıkarılır. Bu sayı ortalama 5 ise kimyasal mücadeleye başlanılır. En uygun zaman dilimi akarların göçünün yoğun olduğu Nisan sonu Mayıs başı olan bir haftalık süreçtir. İlaçlama bu süre zarfında uygulanarak bitirilmelidir.

Dal kıran

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!  MEYVEDE KARALEKE HASTALIĞI VE MÜCADELE YÖNTEMLERİ

Dalkıran için ağaçtaki zayıf dallar cezbedicidir. Bahçenin bakımlı olması, besin maddelerinden yoksun ve taban suyu yüksek arazilerde fındık bahçesi kurulmamalıdır. Bakımsız ve zayıf bahçelerde sık görüldüğünden, bakım ve gübreleme işlemi düzenli yapılmalıdır. Budama yapılırken dalkıran tespit edilen kısımlar kesilerek yakılmalıdır. Biyoteknik mücadele yapılacaksa kırmızı kanatlı yapışkan tuzaklar kullanılır.

dalkc4b1ran galeri

Bu tuzaklar Haziran -Temmuz ve Ağustos aylarında %96 etil alkol, %1 tolüen kullanılarak dekara 3-4 adet asılmalıdır. Bahçedeki bulaşıklık %70-80 ise dekara 6-8 tuzak asılır. Bu tuzaklar aynı zamanda kimyasal ilaçlama için izleme amaçlı kullanılabilir. Popülasyonun %70-80 çıkış yaptığı zaman aralığı olan Temmuz başından Ağustos ortasını kapsayan zamanda iki kez kimyasal ilaçlama yapılır. Başarılı bir mücadele için kültürel, kimyasal ve biyoteknik mücadelenin kombine halinde yapılması gerekir.

 

 

7 BİN YILLIK BUĞDAY TOHUMUNU ÇOĞALTMAYA ÇALIŞIYOR 70 yıllık traktörü çürümekten kurtardı 800 Yıllık Tahıl Ambarları adaçayı akıllı tarım ALTIN SARISI ŞERİTLİ EJDER KANI Altı Tünel Üstü Tarla amazon amazon ormanları ambar ve depoda zarara neden olan fare ve sıçanlar AMERİKAN BEYAZ KELEBEĞİ Analiz için yaprak örneği nasıl alınır ANIZ YAKMA ANIZ YANGINI ANTEP FISTIĞINDA KARAZENK ARI SÜTÜ ARI ZEHİRİ arokarya çiçeği asmada gövde çukurlaşması ASMADA SARI BENEK HASTALIĞI Atatürk çiçeği ATEŞ YANIKLIĞI azot Azot Noksanlığı AÇELYA AŞK MERDİVENİ BADEM DAL KANSERİ BAL BALMUMU fesleğen fındık gübreleme kompost KÜLLEME Leveillula taurica nane SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM SİYEZ BUĞDAYI T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü Bitki Koruma Ürünleri Bayi ve Toptancılık Sınavı tohum toprak yeşil gübreleme zeytinyağı ÇİM ÇİM EKİMİ

%d blogcu bunu beğendi: