İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Su İçinde Bitki Yetiştirme


pexels photo 315658
Su içinde bitki yetiştirme

Su içinde bitki yetiştirme  aslında zor değil. Olgun bir bitkiden alınan sapı su içerisine koyarak bitki yetiştirebileceğinizi biliyor muydunuz? Olgun bitki sapı zamanla yeni kökler oluşturucaktır. Dilerseniz kök oluşumu sonrası topraklı saksı içerine alabilirsiniz. Bu yöntem ile özellikle nane, fesleğen, kekik, limon otu ve stevia gibi yumuşak saplı bitkiler çok basit ve oldukça da verimlidir. Biberiye, adaçayı ve kekik gibi odunsu bitkiler yetiştirmek istiyorsanız da sapları yeşil olan bitkileri kullanmalısınız. Fakat maydanoz, kişniş ve dereotu gibi yıllık bitkileri bu yöntemle yetiştiremezsiniz.

Bu yöntemi denemek için ilkbahar ve yaz aylarını tercih etmeniz önemli olduğu gibi bitkilerin sağlıklı ve hastalıksız olmasına dikkat etmelisiniz. Çiçek açan bitkileri kullanmak istiyorsanız suya koymadan önce çiçekleri koparmalısınız. Bunun nedeni bitkiyi köklendirmeye teşvik etmek istediğimizden bitkinin enerjisinin çiçek oluşumuna harcamasını engellemektir.

Su İçinde Bitki Yetiştirmek İçin Gerekli Malzemeler

 • Temiz bir bardak veya kavanoz
 • Oda sıcaklığında su
 • Çakıl taşları (isteğe bağlı)
 • İzopropil Alkol
 • Keskin bir bıçak veya makas
Su içinde bitki yetiştirme
Su içinde bitki yetiştirme

Su İçinde Bitki Yetiştirmek İçin Nelere Dikkat Etmek Gerekir? 

 1. Uygulamada kullanacağınız aletlerin steril olması önemlidir. Bunun için kullanılacak bıçak yada makası ılık sabunlu su ile yıkadıktan sonra izopropil alkol ile silerek sterileze edin.
 2. Sağlıklı ve hastalıklı olmadığını düşündüğünüz bitkinin sapı 10 ila 15 cm uzunluğunda olacak şekilde bıçak yada makas yardımıyla altta bulunan yapraklarını temizleyin. Yaprakları temizlemekteki amaç bitki sapı su içerine girdiğinde yaprakların çürümesinden kaynaklıdır. Ayrıca yapraklar bitkiden enerji alacakları için amacımız olan köklendirme zayıf olacaktır.
 3. Hazırladığınız sapın alt kısmından bir kesik açın ve su içerisine koyun.
 4. Üst kısımda bıraktığınız yaprakların su ile temas etmediğinden emin olun.
 1. Bitkiyi koyduğunuz kavanoz yada bardağın bol miktarda dolaylı ( direkt güneş alan bir ortama değil) ışık alan ve sıcak bir ortama bırakın.
 2. Bundan sonra dikkat etmeniz gereken husus suyun yosun tutmaması ve içerisinde bakteri üremesini engellemek amacıyla her gün yada gün aşırı değiştimeniz olacaktır.
 3. Yetiştimek istediğiniz bitki çeşiti ve ortam koşullarına bağlı olarak köklenme süreci birkaç gün yada birkaç hafta zaman alabilir.
 4. Kökler büyüdükçe zamanla yeşil aksamda gelişecektir. Bitkiyi suda büyütmeye devam edebilir yada topraklı saksı içerine alabiliriniz. Suda yetiştirmeye devam etmek istiyorsanız suyunu değiştimeyi ve bitki büyüdükçe kavanozu yada yetiştime yaptığınız materyali büyütmeyi ihmal etmeyin.
 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Mission News Theme by Compete Themes.
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com
%d blogcu bunu beğendi: