İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Pancar Sineği Mücadelesi (Pegomya hyoscyami)

Pancar sineği erginleri 6-7 mm boyunda, üzerleri tüylerle kaplı ve kara sineklere benzerlik gösterir. Şeffaf iki adet kanat bulunan sineklerin renkleri gri-kahverengidir.

Zararlı yumurtalarını gruplar halinde yaprakların alt yüzeyine bırakırlar. Yumurtaları 1 mm uzunluğundadır. Larvaları kısmen şeffaf beyaz renkli ve 6-8 mm boyundadır. Pupalar ise oval yapılı, kahverengi renkte ve 5 mm uzunluğundadır.

Kışı toprak altında pupa halinde geçiren zararlının erginleri Nisan ayında kendini gösterir. Mayıs ayında ise popülasyon miktarı artar. Yılda 2-3 döl verirler.

Pancar sineği
Pancar sineği zararı

Pancar Sineği Zararı 

Pancar ve ıspanakta zarara neden olur. Pancar yaprakları fide halinde iken beyaz renkli oval şekilli, ince iplik şeklinde düzensiz galerin olduğu dikkat çeker. Oluşturduğu galerilerde beslenen larva zamanla yaprak yüzeyinde kabarcık oluşumuna neden olur. Zarar gören yapraklar kuruyarak dökülür. Aynı şekilde zayıf sürgünlerde kurur.

pancar sineği
Pancar sineği zararı

Pancar Sineği Mücadelesi 

Pancar sineği mücadelesinde  kültürel önlemler ve kimyasal mücadele yöntemlerinden faydalanılabilir.

Kültürel Önlemler

Kültürel önlemler olarak şeker pancarı ekili olan arazide çapalama yapmak ve konukçusu olan ıspanak bitkisini yakın bölgede yetiştirmemek sayılabilir.

Kimyasal Önlemler

En büyük zarar ilk larvalar tarafından meydana gelmektedir. Zaman zaman arazide kontroller yapılarak ilk larva kontrolleri yapılmalıdır ve tespitinde vakit kaybetmeden kimyasal mücadeleye başlanılmalıdır.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!  Canavar Otu Mücadelesi
Mission News Theme by Compete Themes.
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com
%d blogcu bunu beğendi: