İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Monilya Hastalığı Mücadelesi

Monilya Hastağı
Monilya Hastağı

Mumya hastalığı ismi de verilen monilya hastalığı sert çekirdekli meyveler olan kiraz, vişne, erik ve şeftali de görülür. Scleronia laxa isimli fungusun neden olduğu hastalık etmeni kışı hastalıklı sürgünler ve mumyalaşmış meyveler üzerinde geçirir. İlkbahar ayında çiçekler açmaya başladığında ortamda bulunan sporlar çiçeklerde enfeksiyona neden olur.

Sert çekirdekli meyveler olan kiraz, vişne, erik ve şeftalide meyve çürüklüğüne , sürgün ve çiçeklerde yanıklığa neden olur. Çiçekler kuruduğundan meyve oluşumu gerçekleşmez. Fungusa ait miseller çiçekler üzerinden dallara geçerek açık kanser yaralarına neden olarak dalların uçtan geriye doğru kurumasına neden olur.

 Monilya Hastalığı
Monilya Hastağı

Olgunlaşma zamanına yakın enfekte olan meyveler çürüyerek ardından mumyalaşır.

Monilya Hastalığı İçin Alınabilecek Kültürel Önlemler 

Kültürel yönden alınacak önlemlerin başında bir yıl önce enfekte olarak kuruyan dal ve çiçeklerle birlikte mumyalaşmış meyveler toplanarak imha edilmelidir. Zararın görüldüğü meyve bahçesinde aşırı gübreleme ve yağmurlama sulama yapılmamalıdır. Bahçe kurulumunda dayanıklı çeşit ve anaçlar seçilmelidir. 

Monilya Hastalığı İle Kimyasal Mücadele 

Monilya hastalığı ile mücadelede kimyasal yöntemler uygulanacaksa ilk ilaçlama çiçeklerin % 5’i açtığında, ikinci ilaçlama çiçeklerin %90-100’ü açtığında yapılmalıdır.

Hastalıkla kimyasal mücadelede kullanabileceğiniz güncel listeye ulaşmak için tıklayın

Reçeteli satış zorunluluğu bulunmayan bitki koruma ürünleri nelerdir

 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!  Bitki koruma ürünleri karışabilirlikleri (Kavanoz testi)

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Mission News Theme by Compete Themes.
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com
%d blogcu bunu beğendi: