İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Konteyner İçinde Bitki Yetiştirilir Mi?

 

Konteyner içinde bitki yetiştirilir mi? Başta bu soru birçok kişi için tuhaf gibi gelse de bitkilerin gereksinimlerinin karşılanabildiği özel donanımlara sahip bir konteyner içinde neden yetiştirilmesin? Günümüzde büyük marketlerde yapay zeka teknolojisi kullanılarak üretim yapılmaya başlanılmıştı.

Konteyner İçinde Bitki Yetiştirilir Mi?

carreforsa yerinde ve dikey uretim

Amerika’da gördüğü dikey tarım teknolojisini Trabzon’un Yomra ilçesinde uygulamaya geçiren Elif Çakıroğlu ve 6 kişilik ekibi konteyner içerisinde süs bitkileri ve sebze yetiştirmeye başladı. Bitki yetiştirmek için özel olarak tasarımı yapılan konteyner içerisinde bitkiler çimlendikten sonra cep telefonu veya tablete yüklü uygulama sayesinde kontrol ve takip edilebiliyor.

Konteyner İçinde Bitki Yetiştirilir Mi?

İki yıllık bir Ar-Ge çalışması sonrası hayata geçirilen projede dikey tarım teknolojisi kullanılarak üretim yapılan kabinlerde fesleğen, salatalık, marul, kabak, şeker otu, maydanoz, fasulye gibi ürünler 25 günde hasat edilebiliyor.

Dünya nüfusunun artmasına karşın tarım alanlarının sabit kalmasının yanında küresel alanda iklim değişikliği ile birlikte kuraklığın baş gösterdiği günümüzde bu türde üretim alanlarının artması kaçınılmaz olacak gibi görünüyor.

 

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!  Gübreleme Yöntemleri

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Mission News Theme by Compete Themes.
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com
%d blogcu bunu beğendi: