İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ekşilik böceği (Carpophilus spp.)

Ekşilik böceği erginleri 3-3.5 mm boyunda olup, kanatlarının üzerinde sarımsı gri renkte bant ve noktalar yer alır. Yumurtaları saydam beyaz renkli ve dar uzun şekillidir. 6-7 mm boyunda olan larva silindirik şekillidir. Baş ve son vücut segmentleri esmer renkte, diğer kısımlar beyaz renklidir.

Ekşilik böceği kışı nemli meyve ve sebze artıkları, odun kırıntıları altında veya arasında, yaprak altlarında pupa yada Ergin halde geçirirler. Mart sonu Nisan başı gibi kışlaklardan çıkan larvalar meyveler içersinde beslenerek 4-5 hafta içerisinde gelişirler. Ergin dişiler yılda 1000 adet yumurta bırakabilmektedir. Yılda 5-6 döl veriler.

Ekşilik böceği
Ekşilik böceği

Ekşilik Böceği Zarar Şekli 

Ekşilik böcekleri kuru ve yaş meyvelerde bahçe ve depolama sürecinde İncir, armut, üzüm, limon, elma, erik, kayısı, üzüm ve narda zarara neden olurlar. Yaş meyvelerde açarak mantar sporlarının bulaşmasını sağlarlar. Böylece meyvelerde ekşimeye, akma ve bozulmaya sebebiyet veriler. Aflatoksine neden olan Aspergillus flavus fungusununda taşıyıcısı oldukları bilinmektedir.

Ekşilik Böceği İle Mücadele

Ekşilik böcekleri ile mücadelede kültürel önlemler, biyoteknoloji mücadele yöntemleri ve kimyasal yöntemlerden yararlanılır.

Kültürel önlemler:

• Taban suyunun yüksek olduğu arazilerde incir bahçeleri kurulmamalıdır.
• İncir bahçesi kurulan araziye zeytin ağacı dışındaki meyve ağaçları dikilmemeli, eğer varsa yere dökülen çürük meyveler toplanarak imha edilmelidir.
• Hasat sonrası yere dökülen incirler toplanmalıdır.
• Budama sonrası artıklar bahçede bırakılmamalıdır.
• Depolama alanlarında temizlik işleri özenle ve usulüne uygun olarak yapılmalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!  Fındıkta İlkbahar Bakımı Nasıl Yapılır?

Biyoteknik mücadele:

Ekşilik böceklerinin biyoteknik mücadelesinde cezbedici yem tuzakları kullanılacak zararlı popülasyonu düşürülebilir.

Ekşilik Böceği Tuzağı Hazırlama

Gerekli malzemeler:
• 1 gr kuru maya
• Yarım litre su
• 12 adet kuru incir

Hazırlanacak olan kabın alt kısmına dayanak konulduktan sonra dayanağın her bölümüne 3’er adet incir bırakılır. İncirlerin hemen üzerine elek teli onun üzerine de gelen böcekleri toplamak için toplama bölümü yapılır. Mücadelede tavsiye edilen insektisit pamuğa bandırarak kapak kısmı kapatılır. Tuzaklar dekara 1 adet olmak üzere Mart sonu Nisan başı gibi yerleştirilir. Her 15 günde bir kontrol edilerek tuzak içerindeki incirler yenileri ile değiştirilir ve pamuk tekrar insektisit içerine bandırarak koyulur. Zararlı incirin olgunlaşma döneminde meyveleri tercih etmesinden dolayı tuzaklar toplanır.

Kimyasal mücadele:

Ekşilik böcekleriyle kimyasal mücadele 3 farklı şekilde yapılır. Bunlar;
• Boş ambar ilaçlaması
• Dolu ambar ilaçlaması
• Depolanacak ürünün fumigasyonu

Boş ambar ilaçlamasında depolama yapılacak depo kireçle badana edilir. Ardından ilaçlama yapılacak olan pompa su ile doldurularak ilaçlama yapılıyormuş gibi depo dolaşılır. Harcanan su miktarı belirlendikten sonra su emen yüzeyler için WP formundaki ilaçlar, su emmeyen yüzeylerin ilaçlanmasınlar kullanılmak üzere emülsiyon ilaçlar tercih edilir

Fumigasyon ürün ilaçlamasında, zarar görmüş ürünler ambara konulmadan önce ilaçlanır.

Dolu ambar ilaçlamasında ise, ürün ambara konulduktan sonra zaman zaman depoya yerleştirilen tuzaklar kontrol edilerek karar verilir. Tuzak başı 3-4 adet ergin böcek görüldüğünde ilaçlama yapılmalıdır.

Ekşilik Böceği İlacı: 

 

EKŞİLİK BÖCEĞİ (Carpophilus hemipterus) ile kimyasal mücadelede kullanılabilecek güncel fumigantlara ulaşmak için tıklayın.

Reçeteli satış zorunluluğu bulunmayan bitki koruma ürünleri nelerdir

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Mission News Theme by Compete Themes.
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com
%d blogcu bunu beğendi: