İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Biberde Külleme Hastalığı ve Mücadelesi

Biberde külleme
Biberde külleme

Biberde külleme hastalığına neden olan etmen Leveillula taurica isimli fungustur. Etmen kışı bitki yaprakları üzerinde geçirir ve rüzgar ve böcekler aracılığı ile dağılarak yeni bitkilere bulaşır.

Fungusun etkili olabilmesi için optimum nem değerinin % 60-70, sıcaklığın 27 C’ye kadar olması gerekir. Havanın çiğli ve puslu olması hastalığın yayılmasını sağlar.

Biberde Külleme Hastalığı Zarar Şekli

Biber yetiştiriciliği yapılan arazi ve serada ortam koşullarının uygun olması ile birlikte her yıl görülen hastalık etmeninin belirtileri ilk olarak alt yapraklarda olur. Etmen daha sonra genç yapraklar ve sürgünlerde görülür. Yaprakların alt yüzeyinde başlayan beyazımtrak lekeler zamanla üst yüzeyde portakal sarısı dokuların varlığı ile belirginleşir. Zamanla büyüyen lekeler yaprağın tüm yüzeyini kaplar ve yaprak sapı, yaprak ayası ve tüm gövdeyi kaplar. Yapraklar pörsür ve aşağıya doğru sarkarak kurumaya neden olur. Etmenin görüldüğü bitkilerde büyüme geriliği olur. Çiçeklenme azalır, yetişen meyvelerin tadı olmaz. Etkili olan ve ilerleyen hastalık ekonomik kayıplara sebep olur.

BİBERDE KÜLLEME

Biberde Külleme Hastalığı Mücadelesi 

 

Kültürel Önlemler :

Kültürel önlem olarak hastalık etmeninin görüldüğü alanlardaki hastalıklı bitkiler toplanarak yakılır.

Kimyasal Mücadele :

Hastalık etmeninin belirtisi görülür görülmez hemen ilaçlanmaya başlanılmalı ve 10 gün ara ile uygulama tekrarlanmalıdır. Özellikle şiddetli yağış ve çiğ olaylarının ardından toz kükürt uygulaması yapılmamalıdır. Bunun nedeni yağış sonrası etkili olabilecek sıcaklık ve güneşin bitkiyi yakmasıdır. Kullanılan pestisitin içeriğindeki etkili maddeye göre, son ilaçlama ile hasat arsında geçmesi gereken süre göz önünde bulundurulmalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!  Sebzelerde Bozkurt ve Mücadelesi

Biberde külleme ilacı için tıklayın. 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Mission News Theme by Compete Themes.
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com
%d blogcu bunu beğendi: