İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Pancar sineği ve mücadelesi (Pegomya hyoscyami)

Pancar sineği erginleri 6-7 mm boyunda, üzerleri tüylerle kaplı ve kara sineklere benzerlik gösterir. Şeffaf iki adet kanat bulunan pancar sineklerinin renkleri gri-kahverengidir.

Pancar sineği zararlısı yumurtalarını gruplar halinde yaprakların alt yüzeyine bırakırlar. Yumurtaları 1 mm uzunluğundadır. Larvaları kısmen şeffaf beyaz renkli ve 6-8 mm boyundadır. Pupalar ise oval yapılı, kahverengi renkte ve 5 mm uzunluğundadır.
Kışı toprak altında pupa halinde geçiren pancar sineklerinin erginleri Nisan ayında kendini gösterir. Mayıs ayında ise popülasyon miktarı artar. Yılda 2-3 döl verirler.

IMG 20210213 223905

ZARAR ŞEKLİ

Zararlı pancar ve ıspanakta zarara neden olur. Pancar yaprakları fide halinde iken beyaz renkli oval şekilli, ince iplik şeklinde düzensiz galerin olduğu dikkat çeker. Oluşturduğu galerilerde beslenen larva zamanla yaprak yüzeyinde kabarcık oluşumuna neden olur. Zarar gören yapraklar kuruyarak dökülür. Aynı şekilde zayıf sürgünlerde kurur.

IMG 20210213 224310

MÜCADELE ŞEKLİ

Pancar sineği ile mücadelede kültürel önlemler ve kimyasal mücadele yöntemlerinden faydalanılabilir.

Kültürel Önlemler

Kültürel önlemler olarak şeker pancarı ekili olan arazide çapalama yapmak ve konukçusu olan ıspanak bitkisini yakın bölgede yetiştirmemek sayılabilir.

Kimyasal Önlemler

Pancar sineğinin en büyük zararı ilk larvalar tarafından meydana gelmektedir. Zaman zaman arazide kontroller yapılarak ilk larva kontrolleri yapılmalıdır ve tespitinde vakit kaybetmeden kimyasal mücadeleye başlanılmalıdır.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!  BELEDİYELERDEN TARIM SEFERBERLİĞİ

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme by Compete Themes.
%d blogcu bunu beğendi: