İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Türkiyenin İlk Asansörlü Akıllı Serası

 

Tüm dünyada hızlıbir şekilde gelişen tarım teknolojileri örtü altı yetiştirciğinde de uygulanıyor. Robot ve sensörler yardımıyla bitki için en ideal koşullar sağlanarak maksimum verim ve üründe kalite sağlanabiliyor.
Gün geçtikçe uygulanabilirliği artan tam otomatik akıllı sera sistemlerini artık Türkiye’nin birçok ilinde de görmek mümkün.

ASANSÖRLÜ AKILLI SERA DÜNYADA 3 TANE

Tokat’ın Turhal ilçesinde sera imalatçısı olan Faik Çalışkan (50), 5 dekar arazisine kurduğu asansörlü tam otomatik asansörlü serada 115 bin çilek bitkisi dikti.
Hollanda ve İsrail’de kullanılan asansörlü ve tam otomatik çilek serası Türkiye’de ilk. Topraksız tarım tekniği uygulanarak kokopit içerisinde yetişitirilen çilekler akıllı sera sayesinde yağmur, dolu ve fırtına gibi doğa olaylarından etkilenmeden üretim yapılıyor.

Akıllı sera
Akıllı sera

İKLİMLENDİRME ÖZELLİĞİNE SAHİP

Asansörlü ve otomasyon sistemne sahip olan serada iklim kontrolü de yapılabiliyor. Sera üzerinde bulunan otamatik açılır kapanır sistem ve yağmur sensörleri sayesinde gerekli olduğu durumlarda sera kendini kapatabilme özelliğine sahip. Ayrıca sera ortamındaki nemi ölçen sensörler sayesinde de gerekli olduğu durumlarda nem oranını dengelemek için devreye giren sistem sisleme yöntemiyle sera ortamındaki nem oranını dengeliyor.
Serada bulunan otomatik havalandırma sistemi ile de ortam havalandırma sitemi sayesinde çiçeklerdeki döllenme oranı % 6 oranında daha fazla oluyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!  Tarımda Zirai Drone Teknolojisinin Kullanımı
Akıllı sera
Akıllı sera

DAHA KISA SÜREDE DAHA YÜKSEK VERİM VE KALİTE

Toplam 2 ay gibi sürede hasat yapılabilen sistemde dekarda %200-300 arasında daha fazla ürün alınıyor.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Mission News Theme by Compete Themes.
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com
%d blogcu bunu beğendi: