İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Isırgan Otu Mucizesi

Kuzey Asya kökenli olan ısırgan otu tüm dünyada başta tıbbi amaçlı olmak üzere birçok alanda kullanılmaktadır. Isırgan otunun faydalarından biri de haşere kovucu olarak kullanılmasıdır.: Bu otun permakültür bahçelerinde özellikle yetiştirilerek haşere kovucu olarak kullanıldığını biliyor muydunuz? Hazırlanan doğal solüsyon bitki yapraklarına püskürtüldüğünde yaprak biti vb. böcekler için insektisit’e gerek kalmadan uzaklaştırır. Aynı zamanda içerisinde azot, fosfor, potasyum, sodyum, kalsiyum, çinko, demir, magnezyum ve vitaminler içerir. Peki bu solüsyon nasıl hazırlanır?

Malzemeler:

Isırgan otu,
• 10 litre ılık su,
• 10 litrelik pet şişe vb. kap,

IMG 20210723 134551

İlkbahar ayında henüz tohuma kaçmamış körpe olarak adlandırılan  üst kısımlarından 1 kg toplanır. Fermantasyonu hızlandırmak için küçük parçalara ayrılarak kap içerisine alınır. Üzerine 10 litre su ilave edilir. Karanlık bir ortamda 8-14 gün kadar bekletilir. 2 günde bir çubuk yardımı ile karıştırılması solüsyonun hazır olma süresini kısaltacaktır.

ısırgan otu

Isırgan otu solüsyonu nasıl kullanılır?

Hazırlanan solüsyon topraktan sulama ile verilecekse, 9 birim su içerisine 1 birim solüsyon eklenerek, yapraktan püskürtülerek verilecekse 14 birim su içerisine 1 birim solüsyon eklenerek kullanılmalıdır.

Makaleyi faydalı buldu iseniz yada görüşlerinizi bize bildirmek, merak ettiğiniz konularda bilgi istemek ve bize destek olmak için aşağıdaki sosyal medya hesaplarımızı takip edin.

Facebook

Instagram

Pinterest

Twitter

Linkedin

Youtube

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!  Patates Böceği Mücadelesi

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Mission News Theme by Compete Themes.
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com
%d blogcu bunu beğendi: