İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Tohum topu nedir? Tohum topu nasıl yapılır?

Tohum topu, ekim imkanının olmadığı yada toprak işlemeden ekim yapılmak istenilen arazilerde ekim yapmayı sağlayan bir yöntemdir. Bu yöntemle yapılan ekimle birlikte tohumların rüzgarla yer değiştirmesi, karınca ve kuşlarının tohumları taşıması, tohumun yüksek nem ve sulamadan kaynaklı olarak çürümesi gibi olumsuz ortam koşullarından etkilenmesinin de önüne geçilmiş olunur. Ayrıca toprak işleme yapılmadığından toprak bünyesindeki su da muhafaza edilmiş olunacaktır.

Tohum topu nasıl hazırlanır?

Malzemeler:

• Yoğurma kabı,
• Kırmızı yada yeşil kil ( 5 birim),
• Torf ( 3 birim),
• Tohum
• Su ( 2 birim)

Tohum topu
Tohum topu

Ölçü olarak yazılan birim karton bardak yada hazırlamak istediğiniz miktara bağlı olarak daha büyük hacimli kaplar olabilir. Yoğurma kabının içerisine 5 birim kil ve 3 birim torf ekledikten sonra yavaş yavaş su eklenerek karışım ele yapışmayacak kıvama gelinceye kadar yoğrulur. Ceviz büyüklüğünde karışım içerisine 1 yada 2 adet tohum konularak top şekli verilerek kurumaya bırakılır. Tohum toplarımız artık hazır doğada yürüyüş yaparken yada arabanızla gezintiye çıktığınızda çevreye atacağınız tohum topları uygun nem ve sıcaklık değerinde çimlenmeye başlayacaktır.

Makaleyi faydalı buldu iseniz yada görüşlerinizi bize bildirmek, merak ettiğiniz konularda bilgi istemek ve bize destek olmak için aşağıdaki sosyal medya hesaplarımızı takip edin.

Facebook

Instagram

Pinterest

Twitter

Linkedin

Youtube

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!  Domates Diktiğiniz Alana Bu Bitkileri Dikin Domates Zararlılarından Kurtulun

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Mission News Theme by Compete Themes.
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com
%d blogcu bunu beğendi: