İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bitki koruma ürünleri karışabilirlikleri (Kavanoz testi)

Bitki koruma ürünleri

Üretimi yapılan bitki üzerinde zararlı olan iki ayrı canlı etmenin bulunmasına karşı, bu canlılarla ilgili kimyasal mücadelede iki ayrı ilaçlama yapmak yerine bitki koruma ürünlerinin birbiri ile karıştırılarak  kullanılması hem zamandan hem de uygulama maliyetinden tasarruf sağlayacaktır. Fakat kullanılması düşünülen ilaçları birbirine karıştırmadan önce her iki ilacın da kontrol edeceği zararlının biyolojik döneminin uygun olup olmadığının değerlendirilmesi gereklidir.

Bitki koruma ürünlerini karıştırmadan önce dikkat edilmesi gereken hususlar 

İlaçların karışabilirlikleri hakkında bilgi sahibi değil isek karışım testini uygulayarak öğrenebiliriz.

Bitki koruma ürünleri karışım testi nasıl hazırlanır?

1 litrelik cam kovanız içerisine yarım litre su koyulduktan sonra üzerine teker teker karışım yapılacak ilaçlar koyulur ve eklenen her farklı ilaçtan sonra kavanoz çalkalanır. Karıştırması düşünülen tüm ilaçlar katıldıktan sonra kavanoz alt-üst edilerek 1 saat beklemeye alınır. Süre sonunda kavanoz içerisinde katı parçacık yada yüzeye çıkmış yağ tabakasına benzer anormal bir durum gözlenirse karıştırılması düşünülen ilaçların birbiriyle karıştırılarak atılması uygun değildir.

Farklı Formülasyon Tiplerinin Karışabilirlikleri

  • Islanabilir toz ilaçlar kendi aralarında emisyon ilaçlar da kendi aralarında karıştırılmalıdır. Farklı formülde olanlar ise, SL+EC, SC+EC,WP+SL,WP+EC şeklinde karıştırılmalıdır.
  • Farklı formülasyonlarda ilaçlar karıştırılacak ise ilk olarak suda ıslanabilir toz, ardından akıcı konsantre, suda çözünen toz, yayıcı yapıştırıcılar ve emülsiyon konsantre sırasında olmalıdır.
  • Toz ilaçlar kendi aralarında karıştırılmalıdır.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!  Meyve bahçeleri püskürteç ile ilaçlanacak

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Mission News Theme by Compete Themes.
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com
%d blogcu bunu beğendi: