Tarımsal Üretim

Tarımı ve doğayı çok seviyoruz…

bozkurt

Bozkurt ve Mücadele Yöntemleri

Ön kanatları arka kanatlarına oranla daha büyük olan bozkurtların kanat açıklığı 35-40 mm kadardır. Genellikle kahverengi olan ön kanatlar üzerinde biri böbrek şeklinde diğeri yuvarlak olmak üzere iki tane leke vardr. Ergin bozkurt grimsi kahverengi renktedir. Larva 03.-0.50 mm boylarında olup krem renkli ve tüylü bir yapıya sahiptir. Olgun larva şeklinde toprakta kışlayan bozkurtlar, ikbahar ayında kelebek olarak görünülmeye başlarlar.

bozkurt 2

Zarar Şekli :

Larvalar, genellikle yeni dikilmiş fide ve bitkilerde bitkilerin kök boğazını keserek zarar verir. Geceleri çalışan bozkurt gündüzleri zarar verdikleri bitkinin bulunduğu toprak altında geçirirler. Dokunulduğunda kapanarak halka şekli aldığı görülür.

Mücadele Yöntemleri:

Bozkurtlarla kültürel ve kimyasal yöntemlerle mücadele yapılabilir.

Kültürel Önlemler:

Toprak işleme ve çapalama sırasında toprakta halihazırda varo olan larvalar öldürülerek bölgede bulunan popülasyon yoğunluklarının azaltılması sağlanabilir.

Kimyasal Mücadele:

Bozkurtlarla kimyasal mücadeleye başlamaya karar vermek için arazide metrekaredeki yenik bitki sayısına bakılır. Metrekarede en az iki yenik bitki var ise kimyasal mücadeleye başlanılır. Arazide zararlının popülasyon varlığı biliniyorsa ekim öncesiyada sonrası vakit kaybetmetmeden ilaçlama yapılmalıdır.

BAĞ VE SEBZELERDE ZARARLIYA KARŞI KULLANILABİLECEK GÜNCEL KİMYASAL LİSTEYE ULAŞMAK İÇİN TIKLAYIN.

MISIR VE ŞEKER PANCARINDA ZARARLIYA KARŞI KULLANLABİLECEK GÜNCEK KİMYASAL LİSTEYE ULAŞMAK İÇİN TIKLAYIN.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!  BİTKİLERDE UZUN ÖMÜR GENİ KEŞFEDİLDİ
%d blogcu bunu beğendi: