Tarımsal Üretim

Tarımı ve doğayı çok seviyoruz…

downy mildew leeks onions2 1200

Soğanda Mildiyö Hastalığı ve Mücadele Yöntemleri

Soğan bitkisinde mildiyö hastalığına neden olan etmen Perenospora destructör isimli fungustur. Kışı oospor ve misel halinde bitki artıkları üzerinde geçirir.
downy mildew leeks onions2 1200

Soğan bitkisinde mildiyö hastalığına neden olan etmen Perenospora destructör isimli fungustur. Kışı oospor ve misel halinde bitki artıkları üzerinde geçirir.

Bitkide Zarar Şekli

Hastalık etmeni soğan yapraklarının dip ve orta ksımlarında çukur oluşumuna neden olur. Bu çukurlar zamanla beyazlaşarak menekşe rengini alır. Zamanla çoğalan çukurlar birleşerek yaprağın kurumasında neden olur.

Etmenin soğan başında belirtisi ise buruşma, kalınlaşma ve ardından süngerimsi yapı alması şeklinde olur. Hastalık etmeninin salgın yapması halinde büyük ekonomik zarara neden olur.

Mildiyö hastalığına yakalanmış sağonlar hasat sonrası depoda uzun süre depolanamazlar. Yumrularda yumuşama, sulanma ve ardından çürüme meydana gelir.

downy mildew onions foliage death

Hastalıkla Mücadele Yöntemleri

Kültürel önlemler:

  • Azotlu gübre kullanımına dikkat edilmelidir. Fazla kullanılması hastalık oluşumuna neden olacaktır.
  • Hastalığın görüldüğü bitki artıkları ortamdan uzaklaştırılarak yok edilmelidir.
  • Çeşit seçiminde hastalığa karşı dayanıklı olanlar tercih edilmelidir.
  • Tohumlar sık ekilmemelidir.
  • Hastalık görülen fideliklerin yeri değiştirilmelidir.
  • Aşırı sulamadan kaçınılmalıdır.
  • Ekim nöbeti uygulanmalıdır.
  • Çiğ düşen bölgelerde hastalığın görülme olasılığı yüksek olduğu için sebze üretilecek alanın seçiminde göz önünde bulundurulmalıdır.

Kimyasal mücadele:

Hastalıkla mücadelede koruyucu nitelikte mücadele yapılması önemlidir. Müdahalede geç kalındığında ortam şartlarının da uygun olması hızlı bir şekilde yayılıma neden olabileceğinden mücadeleden sonuç almak mümkün olmayabilir.

Tarlada hastalık belirtileri ilk görüldüğünde hemen kimyasal mücadeleye başlanılmalıdır. Kullanılan ilacın etki süresi dikkate alınarak uygulamaya birer hafta ara ile devam edilmelidir.

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!  ELMA İÇ KURDU ZARARLISI VE MÜCADELE YÖNTEMLERİ
%d blogcu bunu beğendi: