Tarımsal Üretim

Tarımı ve doğayı çok seviyoruz…

badem dal kanserc4b0 2

Bademde Dal Kanseri ve Mücadele Yöntemleri

Hastalığa neden olan etmen Pseudomonas amve dali isimli bir bakteridir. Bakterinin, minimum gelişme sıcaklığı 3 °C, maksimum gelişme sıcaklığı 32 °C'dir. Termal ölüm noktası ise 46 °C'dir.
badem dal kanserc4b0 2

Hastalığa neden olan etmen Pseudomonas amve dali isimli bir bakteridir. Bakterinin, minimum gelişme sıcaklığı 3 °C, maksimum gelişme sıcaklığı 32 °C‘dir. Termal ölüm noktası ise 46 °C‘dir.

Kışı badem ağacındaki kanser yaraları ve yaprak döküm yerlerinde geçirirler. Badem dal kanseri hastalığı enfekteli aşı kalemleri, yağmur, rüzgâr ve hasat sırasında kullanılan sarıklar ile yayılım gösterir.

Yıllık sürgün, dal ve gövdede oluşan kahverengi kanser yaralar hastalığın belirtisi olup, kanser oluşumunda kenarları kahverengi, kabarık, şişkin ve 0,5-2 cm uzunluğundadır. Yayılan kanser yaraları gözlerin ölmesine neden olarak hasatta ürün miktarında azalmaya neden olur. Ağaçta gelişme ve dolayısıyla yaprak miktarında azalış meydana gelerek zamanla ağaç kurur.

HASTALIĞA KARŞI ALINABİLECEK KÜLTÜREL ÖNLEMLER

  • Aşı kalemleri ve aşı aletleri temiz olması,
  • Kanser görülen bahçelerde budama işleminin yapılması ve budanan kısımların yakılması,
  • Hasatın elle yapılması ve bahçe tesisinde dayanıklı çeşitlerin seçilmesi alınabilecek kültürel önlemler arasındadır.

Kanserle bulaşık ağaçlardaki kısımlar Ağustos ve eylül aylarında yakılır.

badem dal kanserc4b0

HASTALIKLA KİMYASAL MÜCADELE NASIL YAPILIR?

Kimyasal mücadele yapılacaksa ilk ilaçlama sonbahar mevsiminde yapraklar % 75 oranında döküldüğünde, ikinci ilaçlama ise ilkbahar mevsiminde çiçek tomurcuklarının patlayarak kırmızı uçlarının görüldüğü pembe dönemde yapılmalıdır.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!  Tarımsal üretimde tel kurdu zararlısı ve mücadele yöntemleri
%d blogcu bunu beğendi: