Tarımsal Üretim

Tarımı ve doğayı çok seviyoruz…

zeytin leke hastalc4b1c49fc4b1

Zeytinde Halkalı Leke Hastalığı ve Mücadele Yöntemleri

Hastalığa neden olan etmen Spilocaea oleagina isimli fungustur. Zeytin yabani zeytin ve akçakesme ağaçlarında zarara neden olur.

Hastalığa neden olan etmen Spilocaea oleagina isimli fungustur. Zeytin yabani zeytin ve akçakesme ağaçlarında zarara neden olur.

zeytin leke hastalc4b1c49fc4b1
(Zeytin Halkalı Leke Hastalığı)
 • Optimum gelişme sıcaklığı 18-20 derecedir. Ortamda fazla miktarda azotlu ve çiftlik gübresi bulunması hastalığı arttırır.
 • Yaprakların üst kısımlarında siyahımsı gri renkten yuvarlak lekeler meydana gelir. Daha sonra bu oluşan noktaların bulunduğu yerlerdeki renk açılır, çevresinde ise normal yaprak renginde bir halka meydana gelir. Bu halkayı ikinci bir açık renkli halka çevirir sonra koyu renkli bir halka daha oluşur. Bu şekilde bir yaprak üzerinde çapları 2 ile 10 milimetre arasında değişen 30 adete kadar leke bulunabilir. Meydana getirdiği zarardan dolayı yapraklar görevini yerine getiremez duruma gelir. Meyve tutumu az olduğu gibi oluşan meyvelerde erken dökülür.
 • Bu hastalığın salgın halinde görüldüğü yıllarda, verimin %20-25 arasında azaldığı meyve dallarının ise %15-20 arasında kuruduğu görülebilir.
 • Yere dökülmüş olan ve hastalıklı yapraklar toplanarak yakılması yada derine gömülmelidir. Özellikle ağır bünyeli topraklar ile havasız ve nemli yerlerde zeytin bahçesi tesis edilmemelidir. Kireç miktarı düşük olan topraklara kireç uygulanmalı, gübreleme sırasında içeriğinde kireç bulunduran gübreler verilmelidir. Bahçede sulama ve gübreleme tekniğe uygun olarak yapılmalıdır. Ağaçlar hava hava ve ışık alacak şekilde budanmalıdır.
 • Kimyasal mücadele yapılacaksa bölgelere göre farklı zamanlarda uygulanmaktadır.
  • Marmara Bölgesi’nde ilk ilaçlama sonbahar sürgünlerin görünmeden önce ikinci ilaçlama ise çiçekler açmadan hemen önce yapılmalıdır.
  • Ege Bölgesi’nde ilk ilaçlama ilkbahar sürgünleri görünmeden hemen önce, ikinci ilaçlama çiçekler açmadan önce yapılır.
  • Akdeniz Bölgesi’nde ilk ilaçlama hasattan hemen sonra ikinci ilaçlama ilkbahar sürgünler görünmeden önce üçüncü ilaçlama ise çiçekler açmadan önce yapılmalıdır.
Etkili madde adı ve oranı Formülasyonu Doz 100 lt suya İlaçlama ile hasat arası 
süre (Gün)
Bakır oksiklorid %50 WP 400 g 21
Bakır hidroksit 361.1g/l FL 250 ml 14
Bakır hidroksit %35 DF 175 g 14
Bakır kalsiyum oksiklorid %16 WP 800 g 14
Bitertanol %25 WP 100 g 14
Bakır hidroksit %50 WP 300 g 14
Yağ ve rosin asitlerinin bakır tuzları %51.4 EC 350 ml 7
Bakır kalsiyum sülfat %20 WP 1500 g (1.ilaçlama) 1000 g (2. ilaçlama) 14
Bakır sülfat%25 Suda çözünen kristal %1.5’lik Bordo Bulamacı 1. ilaçlama (1500g göztaşı+ 750 g Sönmemiş kireç) %1’lik Bordo Bulamacı 2. ilaçlama (1000g Göztaşı +500g sönmemiş kireç) 14


ZEYTİN HALKALI LEKE HASTALIĞI KİMYASAL MÜCADELEDE KULLANILACAK İLAÇLAR VE DOZLARI:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!  Vurularak öldürülen horoza ‘adalet’ kampanyası’
%d blogcu bunu beğendi: