Tarımsal Üretim

Tarımı ve doğayı çok seviyoruz…

Uzun ömürlü olduğu bilinen ceviz ağacının meyvesi besin içeriği bakımından zengin olduğu gibi ağacın yapısı itibari ile de dayanıklı olması mobilya yapımında tercih edilme sebebidir. Ceviz ağaçlarında mobilya yapımında yetiştirilmek üzere tercih edilen ceviz çeşiti ile meyve almak için tercih edilen çeşitler farklıdır.
chandler1

CEVİZ AĞACI VE ÇEŞİTLERİ HAKKINDA GENEL BİLGİLER

Uzun ömürlü olduğu bilinen ceviz ağacının meyvesi besin içeriği bakımından zengin olduğu gibi ağacın yapısı itibari ile de dayanıklı olması mobilya yapımında tercih edilme sebebidir. Ceviz ağaçlarında mobilya yapımında yetiştirilmek üzere tercih edilen ceviz çeşiti ile meyve almak için tercih edilen çeşitler farklıdır.

BAHÇE TESİS EDİLİRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

Bahçe tesisinden önce araştırma yapmak ve daha önceki tecrübelerden yararlanmak, yapılan işin profesyonel olarak yapılmasını sağlayacağı gibi harcanan emek ve maddiyatın geri dönüşünün hızlı olacağı anlamına gelir. Bunun için o bölgede daha önceden ceviz üzerine çalışma yapmış olan araştırma enstitüsü, özel sektör firmaları ve üniversitelerin araştırma sonuçları incelenebileceği gibi bu kurum ve firmalardan yardım da talep edilebilir.

Hangi çeşiti dikeceğinize karar vermeden önce ilk olarak bahçeyi kurmayı düşündüğünüz alana ait toprağın analiz yaptırılması gerekir. Usule uygun olarak alınmış toprak örneğinin analiz yaptırılması, bahçenin düşünülen alana kurulup kurulamayacağı ve toprakta bulunan besin elementleri hakkında size bilgi verecektir.

pexels photo 3904510
Photo by Dmitry Demidov on Pexels.com

ÇEŞİT SEÇİMİ

Yapılan araştırmalar ve toprak analizi sonuçlarının incelenme sonrası alanda ceviz bahçesi kurulumuna karar kılınmış ise dikimi yapılacak çeşit seçimine geçilir. Özellikle hastalık ve zararlılara karşı dayanıklı, ince kabuklu, iç oranı yüksek, iri taneli, iç rengi beyaz ve yan dal verimi yüksek çeşitleri seçmek gerekir. Bunun yanında bölgenin iklimi de dikkate alınmalıdır.

Yukarıda saydığımız nedenlerden dolayı kurulum aşaması öncesi mutlaka bilimsel veriler ve konunun uzmanından yardım almak verilen emek ve maddiyatın heba olmasının önüne geçecektir.

pexels photo 296230
Photo by Lukas on Pexels.com

İKLİM VE TOPRAK İSTEKLERİ

Ceviz ağaçları tüm gün güneş alan ve süzek toprakları tercih eder. Diğer meyve ağaçlarına kıyasen hastalık ve zararlılara karşı da daha dayanıklıdır. Birçok meyve ağacında olduğu gibi bir yıl iyi ürün verirken ikinci yıl verimde azalış meydana gelir. Özellikle ilkbahar aylarında sıcaklık değerlerinin sürekli değişkenlik gösterdiği alanlarda bahçe tesis etmek mantıklı değildir. İlkbahar donlarından en fazla zarar gören meyve çeşitinin ceviz olduğu da unutulmamalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!  FİSKOBİRLİKTEN YENİ SEZON FINDIK ALIMI İÇİN AÇIKLAMA

Gelişimin sürdürebilmesi için ve tolere edebildiği pH aralığı 5 ile 8 arasında değişir. Topraktan yapılacak gübreleme uygulmasında en ideal Ph değerinin 6.5 olduğu bilinmektedir. Türkiye’de tarım alanları topraklarının pH değeri 6.5 değerinden yüksek olduğu için toprağa elementel toz kükürt uygulaması yapılarak bu değer optimum düzeye düşürülmektedir.

BAHÇE TESİSİ SIRASINDA DİKİM ARALIKLARI MEAFESİ NE KADAR OLMALI

Dikim aşamasında meyve üretimi yapılacak çeşitlerinin dikimi tercih edilmiş ise dikim aralığı genellikle mesafesi 5.2×5.2 olacak şekilde yapılır. Kereste üretimi yapılacaksa bu mesafe 2.4×2.4 olarak ayarlanır.

Dikim sırasında çukur derinliği 60 cm, genişliği ise 45×45 cm olacak şekilde açılır.

pexels photo 65541
Photo by Sohel Patel on Pexels.com

CEVİZ AĞAÇLARINDA BUDAMA İŞLEMİ

Budama işleminde diğer meyve ağaçlarında uygulanan işlemler ceviz ağacı içinde geçerlidir. Dikim sonrası ilk ve ikinci yıl şekil budaması yapılması gerekir ki bu verim ve meyve kalitesini doğrudan etkilediği gibi hasat sırasında da büyük kolaylık sağlayacaktır. Budama işlemi hakkında yeterli bilgi ve tecrübeye sahip değilsek bir uzmandan yardım almak işinizi kolaylaştıracağı gibi ağaçların daha sağlıklı bir şekilde gelişmesini sağlayacaktır.

CEVİZ AĞAÇLARININ SU İSTEĞİ

Her canlı gibi ağaçlarda yaşamlarını devam ettirebilmeleri için suya ihtiyaç duyarlar. Kuraklığa dayanıklıdır. Düzenli olarak su ihtiyacı karşılanan ceviz ağacının verim ve meyve kalitesi istenilen düzeyde olacağı gibi ağacın fizyolojik olarak gelişimi de sağlıklı olacaktır. Ticari olarak yetiştirilmesi düşünülen ceviz ağacının yıllık su istediği 1270 mm’dir. Bu miktarın yarısından fazlasının yaz aylarında verilmesi gerekir. Meyve gelişiminin çiçeklenme sonrası 5-7 hafta sonrasında geliştiği düşünülürse bu zaman aralığından susuz kalan ağaçta meyveler küçük olacaktır.

Sulama işleminin ağacın direkt olarak köklerine değil de ağaç izdüşümüne yapılması gerekir. Ağaç gövdesinin sulanmasının birçok hastalığa davetiye çıkaracağı unutulmamalıdır. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte profesyonel şekilde üretim yapılan meyve bahçelerinde sulamanın ne zaman yapılması gerektiğini belirlemek için sensörler kullanılmaktadır. Bu teknolojik aletler sayesinde sulama işi daha profesyonel şekilde yapıldığı gibi köklerde de fazla su birikimi engellenmiş olmaktadır.

the nutcracker old zeromski kielce 51356
Photo by Pixabay on Pexels.com

CEVİZ AĞAÇLARINDA FİDAN DİKİMİ SIRASINDA YAPILMASI GEREKLİ GÜBRELEME

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!  ANALİZ İÇİN TOPRAK ÖRNEĞİ NASIL ALINIR?

Ceviz bahçesi tesis edilirken ilk etapta dikim işlemi gerçekleştirilmeden önce açılan çukurlara fidan başına 125-150 gr ( bir su bardağı ) Triple Super Fosfat veya DAP, 50-60 gr (bir fincan) Magnezyum Sülfat, 125-150 gr ( bir su bardağı ) Potasyum Sülfat ve 2-3 gr ( bir tatlı kaşığı ) çinko sülfat karıştırılarak fidanlar dikilir.

findikta gc39cbreleme

Fidan Yaşına Göre Verilmesi Gereken Gübre Miktarı

Tarım alanlarında profesyonel şekilde üretim yapabilmek için toprak ve yaprak analizlerinin düzenli olarak yapılması gerekir.

Ceviz ağacı hasat sonrası genelikle bakır, çinko ve bor gibi besin elementlerine ihtiyaç duyar. Bu tespitin yapılması ve üretimde yüksek girdiye sahip olan gübreleme masraflarını en aza indirmek için yaprak analizlerinin her yıl düzenli olarak yaptırılması gerekir.

walnut honeycomb wood still life 48188
Photo by Pixabay on Pexels.com

CEVİZ AĞAÇLARINDA VERİM

Bir asırdan fazla yaşam ömrüne sahip olan ceviz ağaçları optimum verimi 8-10 yıldan sonra vermeye başlar. Bu verim miktarı dikimi yapılan ceviz çeşitine bağlı olarak 30 ile 160 kg arasında değişmektedir.

CEVİZ HASTALIKLARINDA GÖRÜLEN HASTALIK VE ZARARLILAR

Ceviz ağaçlarının ana hastalıkları ceviz antraknozu ve elma içkurdu’dur. Bunun yanında;

 • Ceviz mildyösü,
 • Cevizde kök ve kökboğazı çürüklüğü,
 • Cytospora kanseri,
 • Ceviz bakteriyel yanıklığı,
 • Kiraz yaprak kıvırcıklığı hastalığıda görülür.

Ceviz bahçesinde görülen zaralılar

 • Ceviz küçük yaprakbiti,
 • Ceviz yaprakuyuzu,
 • Ağaç sarıkurdu,
 • Armut kaplanı

Bahçe içerisinde görülen yabancı otlar ise şu şekilde sıralanabilir;

 • Kanyaş,
 • Köpek dişi ayrığı,
 • Darı-Yapışkan ot türleri,
 • Çatal otu,
 • Çeti,
 • Yabani hardal,
 • Tarla sarmaşığı,
pexels photo 1823476
Photo by Immortal Shots on Pexels.com

CEVİZ NE ZAMAN HASAT EDİLİR?

Hasat sırasında yapılan en önemli hata sırık yardımı ile ağaç dallarına vurulmasıdır. Bu şekilde yapılan hasat, sürgün uçlarına zarar vermekte hatta kurumasına neden olmaktadır. Gelecek yıl meyvelerin oluşacağı sürgünlere zarar verildiğinden ağaçtan beklenen verim düşecektir. Bunun yerine silkeleme makinesi ile hasat yapılması daha doğru olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!  Bitki Koruma Ürünlerinin Yapısı ve Formülasyon Tipleri

Bahçenin bulunduğu bölge serin ve nemli ise, iç rengin açık sarı olduğu ve diş kabuğun 1/3’ünün çatladığı dönem ideal zamandır. Eğer sıcak bölgede ise, ceviz yeşil kabuk oluşumundan 3 hafta önce olgunlaşmaktadır. Dolayısıyla yeşil kabuğun çatlaması beklenilmez ve iç rengi açık sarı olduğunda hasat işlemi gerçekleştirilir. Hasatın geç yapılmasının meyvelerin kararmasına neden olacağı unutulmamalıdır.

%d blogcu bunu beğendi: