Tarımsal Üretim

Tarımı ve doğayı çok seviyoruz…

Photo by THu00c1I NHu00c0N on Pexels.com

ORKİDE BAKIMI VE ORKİDE ÇOĞALTMA İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

Özel günlerin ilgi odağı olan ve birbirinden farklı renkleriyle kendisine hayran bırakan orkide çiçeğinin bakımı, sulanması, çoğaltılması ve bu işlemlerin yapılması şurasında dikkat edilmesi gereken püf noktalar hakkında bilgiler içeren bu yazımızı keyifle ve merakla okuyacağınızı düşünüyoruz.
Photo by Pixabay on Pexels.com

Özel günlerin ilgi odağı olan ve birbirinden farklı renkleriyle kendisine hayran bırakan orkide çiçeğinin bakımı, sulanması, çoğaltılması ve bu işlemlerin yapılması sırasında dikkat edilmesi gereken püf noktalar hakkında bilgiler içeren bu yazımızı keyifle ve merakla okuyacağınızı düşünüyoruz.

SATIN ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMEK GEREKİR?

Orkide çiçeği alırken üzerinde çok tomurcuk olmasına ve en az birkaç çiçek bulunduranı tercih etmelisiniz.

HANGİ ORTAMDA BULUNMAYI SEVERLER?

Orkide çiçeğinin aydınlık fakat direkt güneş ışığı almayan ortamları sevdiğini belirtmek gerekir. Peki yerini sevip sevemediğimi nasıl anlarsınız? Bitki yapraklarına bakarak az ışık alıp almadığını kolaylıkla anlayabilirsiniz. Yaprakların rengi koyu yeşil ve yumuşak ise bulunduğu ortamda yeterince ışık almıyor, sarımsı ve kızarmış görünümde ise isteğinden fazla ışık alan bir ortamda bulunduğu anlamına gelir. Gün içerisinde 12-14 saat arasında ışık alması onu mutlu edeceği gibi daha erken ve fazla sayıda çiçek açmasını sağlayacaktır.

Photo by Flora Westbrook on Pexels.com

İlk defa orkide aldıysanız yetiştiği toprağın diğerlerinden farklı olduğu dikkatinizi çekmiştir. Orkide yetiştirmek için ona özel olan toprağı kullanmanız gerekir. Bakım sırasında şeffaf ve hava delikleri olan geniş saksılar tercih etmeniz köklerin ve bitkinin sağlıklı gelişmesini sağlayacaktır.

Photo by Alief Baldwin on Pexels.com

SULAMA İŞLEMİ NASIL YAPILMALI?

Sulama işleminde toprağın nemli kalmasında dikkat edilmelidir. Nemli ortamı sever ancak fazla miktarda sulama yaparak da kökler çürütülmemelidir. Sulamayı akşam saatlerinde değil de sabah saatlerinde yapmanız gün içerisindeki sıcaklıkla beraber özellikle köklerin kurumasını ve çürümesini önleyecektir. Yine sabah saatlerinde çiçeklerine gelmediğinden emin olarak yapraklarına ılık su püskürmeniz hoşuna gidecektir.

Aynı zamanda orkide bir hava bitkisidir. Yani nemli olan bölgelerde saksıya ihtiyaç duymadan kökler havada kalarak yaşamını sürdürebilir.

Yapraklarında, aşırı sulama, mantari hastalıklar,direkt güneş ışığına maruz kalmasından dolayı yanık ve sararma görülebilir. Öncelikle direkt güneş alıyorsa yerini değiştirmelisiniz. Orkide çiçeğinizi fazla sularsanız köklerin çürümesine neden olursunuz. Fazla sulama yaptığınızı düşünüyorsanız saksıdan çıkartıp bir bezle köklerdeki nem alındıktan sonra çürüyen kökler varsa temizlenerek tekrar dikilmelidir.

Photo by THu00c1I NHu00c0N on Pexels.com

Sulama suyu olarak yumurtaları haşladığınız suyu soğuttuktan sonra kullanabilirsiniz. Yumurta kabuğunda A-D-K vitaminleri, kalsiyum, demir, fosfor, çinko, kolin, kesitin, fosfolipitler ve omega-3 yağ asitleri bulunmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!  Meyvelerde Uç Kurutan Hastalığı Ve Mücadele Yöntemleri

Orkide çiçeğiniz doğal olarak zamanla yaşlanarak yapraklarında sararma meydana gelebilir. Sararan yaprakları elinizle kopararak değil de kendiliğinden dökülmesini beklemelisiniz. Yapraklarını döktü diyerek üzülmeyin tekrar tomurcuk açarak yeni çiçekler meydana gelecektir.

Orkideler ortam ısısından çok çabuk etkilenirler. Uzun ömürlü olarak evinizde kalmasını istiyorsanız gündüz 20-25 derece gece ise 17 derece en ideal sıcaklıkır.

Her canlı yaşamını devam ettirebilmek için beslenmeye ihtiyaç duyar. Bu kural canlı oldukları için bitkiler içinde geçerlidir. Orkide çiçekleri için özel olarak hazırlanmış sıvı gübreler satılmaktadır. Yaz aylarında 2 haftada bir, kış aylarında ise 4 haftada bir gübreleme yapmalısınız. Gübreleme yaparken aşırıya kaçmamanız gerektiğini de unutmayalım. Çok besin sağlıklı gelişim sağlamaz.

Photo by Dominika Roseclay on Pexels.com

ORKİDELERİNİZİ NASIL ÇOĞALTIRSINIZ?

Orkidelerinizi keiki yöntemiyle kendiniz de evde çoğaltabilirsiniz. Orkide çiçeğinizin uç kısımlarında oluşan küçük orkideler keiki olarak adlandırılır. Keiki olarak adlandırılan yavru orkideler genellikle gövdede çıkmakla beraber, nadir olarak da bitkinin kök kısmından çıkar. Çıkan yavru orkidelerin gelişmesi 10-12 ay sürebilmektedir. Gelişim gösterdikten sonra faklı bir saksıya alarak daha rahat büyümesini sağlayabilirsiniz.

%d blogcu bunu beğendi: