İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

SAKSILARDAN TOPRAK ÖRNEĞİ NASIL ALINIR?

pexels photo 3873805
Photo by ready made on Pexels.com

Uzun yıllar boyunca yetiştiricilik yapılan süs bitkilerinde, bitki besin maddelerindeki değişimlerin tespit edilmesi için saksılardan toprak örneği alınır. Örnekleme yapılırken dikkat edilmesi gereken hususlar şu şekilde sıralanabilir;

  • Örnekleme yapılacak olan saksıların fazla nem içermemesi gerekir.
  • Saksıda gübreleme yapılmış ise en az 5 gün sonra, sulamadan en az 6 saat sonra toprak örneği alınır.
  • Saksı büyüklüğü ( yükseklik ve çapı) göz önüne alınarak toprak sondası yardımıyla yeterli sayıda değişik noktalardan alınacak olan örneklemelerde bitki köklerine zarar verilmemelidir.
  • Toprak sondasının sapından tutularak yavaşça çevrilecek itilir. Sondanın kesici ağzından silindire dolan toprak kovaya alınarak homojen bir şekilde karıştırılır.
  • Alınan toprak örneklerinde keserler varsa parçalanır. Sıcak ve rutubet olmayan bir ortamda örtü üzerine alınarak en az bir gece bekletilir.
  • Analize yetecek miktarda değişik yerlerden alınacak toprak örneği temiz bir torbaya alınır.
  • Torba üzerine yetiştirilen bitki, alındığı saksı, yer ve tarih gibi bilgiler yazılarak laboratuvara teslim edilir.
[jetpack_subscription_form subscribe_placeholder=”E-posta Adresi” show_subscribers_total=”false” button_on_newline=”true” submit_button_text=”Abone ol” custom_background_emailfield_color=”undefined” custom_background_button_color=”undefined” custom_text_button_color=”undefined” custom_font_size=”16″ custom_border_radius=”0″ custom_border_weight=”1″ custom_border_color=”undefined” custom_padding=”15″ custom_spacing=”10″ submit_button_classes=”has-text-color has-background-color has-background has-primary-background-color” email_field_classes=”” show_only_email_and_button=”true” ]
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!  MEYVELERDE KÖK KANSERİ VE MÜCADELE YÖNTEMLERİ

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme by Compete Themes.
%d blogcu bunu beğendi: