Tarımsal Üretim

Tarımı ve doğayı çok seviyoruz…

pexels photo 212324

Photo by FOX on Pexels.com

YEŞİL GÜBRELEME

yec59fil gc3bcbreleme1

Kısa zamanda bol vejatatif aksam oluşturan bitkilerin toprağa sürülerek karıştırılması ile, toprağın organik madde ve azot içeriğini yükseltmenin yanında fiziki yapısının da düzeltilmesine yeşil gübreleme denir.

Yeşil Gübrelemenin Amacı

Yeşil gübrelemede asıl amaç, toprağın fiziki şartların düzeltmektir.

  • Toprağın organik madde ve azot içeriğini arttırmak
  • Toprak strüktürünü düzeltmek
  • Çıplak tarlalarda erozyon ile toprak kaybını önlemek
  • Topraktaki fiziki şartlar düzeldiğinden bitkinin toprakta bulunan besin maddelerinden maksimum yarar sağlaması

Yeşil Gübrelemede Kullanılan Türler

yec59fil gc3bcbreleme 2

Tek yıllık türler içerisinde adi fiğ, tüylü fiğ, bakla, bezelye, acıbakla türleri , soya, kırmızı üçgül, İskenderiye üçgülü, iran üçgülü yeşil gübreleme amaçlı kullanılmaktadır.

Çayır üçgülü, melez üçgül, ak üçgül, yonca bitkisi de yeşil gübreleme için ekilen çok yıllık bitkiler arasındadır. .

Ayrıca Brassica ile çim türleri, çavdar ve yulaf, karabuğday da yeşil gübrelemede kullanılmaktadır.

Yeşil Gübreleme Bitkilerinin Ekim ve Sürüm Zamanı

Kışları ılıman geçen bölgelerde, sonbaharda ekilen yeşil gübre bitkisi, ilkbaharda tarlaya ekilecek bitkinin ekiminden 2-3 hafta önce bitki henüz çiçeklenme devresinde iken sürülmelidir. Yeşil gübre bitkisinin erken sürülmesi ile toprağa kazandırılan azot ve organik madde miktarı az olacaktır. Ancak bitki toprakta kolay çürüyeceği gibi ana ürün ekimi de kolaylaşacaktır. Toprağa yeşil bitki olarak ekilen bitki geç sürülmek istenildiğinde sürmek zor olacağı gibi toprakta çürümesi de uzun zaman alacaktır.

Yeşil Gübrelemenin Faydaları

Sürekli tarım yapılan sıcak ve humid topraklarda yeterli nemin olması kaydıyla özellikle baklagil bitkilerinin yeşil gübrelemede kullanılması toprağın organik madde düzeyinin azalışını durdurarak minimum seviyede kalması sağlayacaktır. Ayrıca baklagil köklerinde ve toprak üstü organlarında buğdaygillere göre yüksek oranda azot bulunmaktadır. Bitkilerinin yapısında bulunan yüksek miktardaki azot sayesinde toprağa bitki besin maddesi takviyesi yapıldığı gibi topraktaki çürüme de daha hızlı olacaktır. Örneğin Mısır tarımı yapılan bir tarlada her yıl ortalama olarak %2’lik bir organik madde kaybı hesaplanmaktadır. Yeşil gübreleme olarak kırmızı üçgül kullanılıp, diğer koşullarında uygun olması halinde toprağın organik madde düzeyini %2 düzeyinde artıracağı öngörülmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!  Bu serada 8 kat su tasarrufu yapılıyor

Yeşil gübreleme sonrası toprakta mikroorganizma faaliyetleri hızlanacağı için hümik polymerler ile toprakta agregatların oranı da artacaktır. Toprağın fiziki şartlarının iyileşmesi demek, toprağın daha fazla besin ve su depolamasının yanında toprağın hava alma kapasitesinin de bitki için optimum düzeye gelmesi demektir.

7 BİN YILLIK BUĞDAY TOHUMUNU ÇOĞALTMAYA ÇALIŞIYOR 70 yıllık traktörü çürümekten kurtardı 800 Yıllık Tahıl Ambarları adaçayı akıllı tarım ALTIN SARISI ŞERİTLİ EJDER KANI Altı Tünel Üstü Tarla amazon amazon ormanları ambar ve depoda zarara neden olan fare ve sıçanlar AMERİKAN BEYAZ KELEBEĞİ Analiz için yaprak örneği nasıl alınır ANIZ YAKMA ANIZ YANGINI ANTEP FISTIĞINDA KARAZENK ARI SÜTÜ ARI ZEHİRİ arokarya çiçeği asmada gövde çukurlaşması ASMADA SARI BENEK HASTALIĞI Atatürk çiçeği ATEŞ YANIKLIĞI azot Azot Noksanlığı AÇELYA AŞK MERDİVENİ BADEM DAL KANSERİ BAL BALMUMU fesleğen fındık gübreleme kompost KÜLLEME Leveillula taurica nane SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM SİYEZ BUĞDAYI T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü Bitki Koruma Ürünleri Bayi ve Toptancılık Sınavı tohum toprak yeşil gübreleme zeytinyağı ÇİM ÇİM EKİMİ

%d blogcu bunu beğendi: