İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Elma Karaleke Hastalığı Mücadelesi

Elma karaleke hastalığı ülkemizde elma ve armut yetiştiriciliği yapılan bölgelerde görülür.  Hastalığa elmada Venturia ineaqualis, armutta Venturia prina fungusu neden olur.Fungus kışı elmada sonbaharda yere dökülen hastalıklı yapraklarda geçirirken, armutta hastalıklı dallarda geçirir.Fungusun neden olduğu enfeksiyon ağaçta yaprakların çok küçük olduğu ilkbahar ayında başlayarak yaz boyunca devam eder.
Elma Karaleke Hastalığı
Elma Karaleke Hastalığı

 

Elma Karaleke Hastalığı Belirtileri

Hastalık belirtileri elmada yaprak, sürgün, meyve ve dallarda görülürken, armutta özellikle sürgün ve dallarda daha belirgindir.

Belirtiler yapraklarda siyah renkli yuvarlak ve kadifesi görünüşte olup zamanla birbiriyle birleşerek büyüt hatta bütün yaprak yüzeyini kaplayarak dökülmesine neden olur.

Meyvelerde meydana getirdiği belirti ise yine siyah renkte olup yüzeysel şekildedir. Enfeksiyon erken gerçekleşmişse şekil bozukluğuna neden olur.

Sürgün ve dallarda meydana getirdiği belirti yara şeklindedir. Elmada duyarlı çeşitlerde sıracalı yaralar meydana getirilerek şiddetli enfeksiyonlarda dalların kurumasına neden olur.

Elma Karaleke Hastalığı
Elma Karaleke Hastalığı

Elma Karaleke Mücadelesi

Kültürel mücadelede yere dökülmüş hastalıklı yapraklar yakılmalı, sırcalı dallar budanarak yakılmalıdır.

Kimyasal mücadelede ilk ilaçlama çiçek gözleri kabardığında ikinci ilaçlama elmada pembe rozet dönemi, armutta beyaz rozet döneminde olarak nitelendirilen zamanda yapılmalıdır. Üçüncü ilaçlama çiçek taç yapraklarının %70-80 oranında döküldüğü zaman aralığında diğer ilaçlamalar iklim koşulları göz önüne alınarak yapılmalıdır. Genel itibari ile ilaçlamalar her yağmur sonrası tekrarlanmalıdır.

Elma karaleke ilaçları 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!  Bitkilerde Uzun Ömür Geni Keşfedildi

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Mission News Theme by Compete Themes.
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com
%d blogcu bunu beğendi: