İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Çiçeklerin solmaması için ne yapmalı

Çiçeklerinizin zamanından önce solması, yapraklarını dökmesini yada ölmesini istemiyorsanız onlar için önemli olan yaşamsal bir takım unsurlara dikkat etmeniz gerekir.

Bitkileriniz solmuş yada kuruyorsa canlandırmanın yolları vardır. Çiçeklerin solmaması için ne yapmalı? Bahsedeceğimiz basit ipuçları sayesinde solmuş olan bitkileriniz tekrar canlanarak eski canlı ve pırıltılı görünümüne kavuşacak.

hindistan cevizi saksi

BİTKİNİZ İÇİN SAĞLIKLI SAKSILAR KULLANIN

Her canlı gibi bitkilerde bulunduğu ortamın yaşamsal faaliyetlerini sürdürebileceği şekilde olmasını ister. Bitki saksı içerisinde nefes almakta zorlanıyorsa ve saksı artık dar gelmeye başladı ise bu durum karşısında yaprakların solması, dalların kuruması vb. belirtiler ile size göstermeye çalışır. Saksı seçiminde drenaj kanallarının olmasına dikkat etmelisiniz. Hindistan cevizi kabuğundan üretilmiş saksılar bitkilerinizin çürümesini engelleyecektir.

MUSLUK SUYU KULLANMAYIN

Bitkileriniz için filtreden geçmiş su kullanmaya özen gösterin. İçerisinde klor yada ağır metaller içeren sular bitki besin elementlerinin toprakta çözünerek kökler aracılığı ile bitkiye taşınmasını engelleyecektir. Böylelikle bitkileriniz solarak eski canlılığını koruyamayacaktır. Doğada yağmur suyu ile sulanmış bitkilerin daha sağlıklı olduğu gözünüze çarpmıştır. Evde de mümkünse damıtılmış su yada 24 saat bekletilmiş su ile sulama yapmanız bitkilerinizi daha canlı ve sağlıklı tutacaktır.

HAŞERELERE KARŞI SABUNLU SU

Bitkilerinizin bulunduğu ortamda fazla haşere varsa ve zarar veriyorsa sabunlu suya batırdığınız sünger yada pamuklu çubuk kullanarak yapraklarını silin.

pexels photo 4503261

BİTKİNİZİ TANIYIN

Çiçekçilerde görüntüsünü severek aldınız bitkilerin eve geldiğinizde aynı ihtişamıyla kalmasını istiyorsanız bitkinizin ne tür ortamlardan hoşnut olduğunu bilmenizde yarar var. Bazı bitkiler cam kenarında güneşi tüm gün görmeyi severken, bazıları perde arkasından güneş almayı sever. Bazı bitkiler sıcak ortamda daha iyi gelişim gösterirken bazıları soğuk ortamdan hoşlanır. Yada ortamın çok nemli yada kuru olmasını tercih edebilir. Bütün bu saydıklarımız her bitkiye göre değişkenlik gösterebilir. Küçük bir araştırma yaparak bitkinizin sevdiği ortam hakkında bilgi edinebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!  Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Raporuna Göre Yağışlar Azalacak Kuraklık Artacak

pexels photo 1982095

BELİRLİ ARALIKLARLA BESLEYİN

Tabiatta canlı olan herşey hayatını devam ettirebilmek için beslenme gereksinimi duyar. Sadece sulama yapmak yetersiz gelebildiği gibi bazı durumlarda kuruyarak ölümüne neden olabilir. Bitki besin maddesi alarak yapraktan yada topraktan sulama suyu ile birlikte belirli aralıklarla beslemeniz bitkilerinizin daha canlı ve parlak olmasını sağlayacaktır.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme by Compete Themes.
%d blogcu bunu beğendi: