İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Tarımsal üretimde tel kurdu zararlısı ve mücadele yöntemleri

Tel kurdu erginlerinin boyu 8-10 mm olup, kahverengimsi siyah yada grimsi renktedir. Üst kanatlarında uzunlamasına çizgileri bulunur.

Zararlının en belirgin özelliği ters çevrildiklerinde çıt diye ses çıkararak sıçramaları ve tekrar eski halini almalarıdır. Tel kurdu larvaları 20-30 mm boyunda parlak, sert yapılı ve uzun silindir şeklindedir. Kış mevsimini larva yada ergin durumda geçirirler. Dişi tel kurdu yaklaşık 150 civarında yumurta bırakabilmekte olup, yumurtalarını toprağın 10-15 cm altına tek tek yada 30-40’lı kümeler halinde bırakırlar. Larva gelişimini 1-6 yıl arasında tamamlar.

tel kurdu1

ZARAR ŞEKLİ

Tel kurdu larvaları erginlerinden daha zararlıdır. Erginler bitkilerin yaprakları ile beslenirler larvalar ise bitkilerin köklerini kemirir ve kök yumrularının içerisine girerek zarara neden olurlar. Larvalarda meydana gelen yaralarda bakteri ve funguslar gelişerek bitkinin çürümesine neden olur. Bitkiler zamanla zayıflayarak solar ve kururlar. Bitkilerin gruplar halinde öldüğü dikkat çeker.

MÜCADELE YÖNTEMLERİ

Tel kurdu zararlısına karşı kültürel tedbirler ve kimyasal mücadele yapılabilir.

Kültürel önlem

Kültürel önlem olarak yaz sonu ve sonbaharda yapılacak toprak işleme ile zararlı popülasyonu azaltılabilir.

Kimyasal mücadele

Tel kurtlarına karşı yapılacak olan kimyasal mücadele toprak, tohum ve fidelik alanlarda yapılabilir. Kimyasal mücadeleye karar verebilmek için toprak 25 cm derinliğinde kazılır, 6-15 larva görülürse ilaçlamaya başlanılmalıdır. Topraktan yapılacak ilaçlama ekim veya dikimden önce yapılmalıdır. İlaçlama yapıldıktan sonra ilacın toprakta karışmasını sağlamak için toprak 15-20 cm derinliğe kadar karıştırılır.

Tel kurdu ile kimyasal mücadelede kullanılabilecek güncel kimyasal listeye ulaşmak için tıklayın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!  Asmada Gövde Çukurlaşması ve Mücadele Yöntemi

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme by Compete Themes.
%d blogcu bunu beğendi: