İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Fidan dipkurdu mücadelesi

fidan dip kurdu
Fidan dipkurdu

Siyah ve bronz renkli olan fidan dipkurdu erginlerinin boyları yaklaşık olarak 12-36 mm’dir. Üst kısımları noktalı kabarık desenli olup üst kanatları sert yapıdadır. Genellikle bitki kök boğazında bulunan ergin böceklere yaklaşıldığında ağaç veya dal ekseninde dönerek saklanmaya çalışırlar. Yakalanacağını anladıkları anda ise kendilerini toprağa atarak ot veya kuru yapraklar arasında ölü taklidi yaparlar.

Yumurtaları ortalama olarak 20 mm boyunda ve oval şekildedir. Yumurtalarını tek tek veya gruplar halinde ağaç gövdesindeki çatlaklara, kabuk aralarına, kök boğazına ve kök boğazı civarındaki toprağa bırakılırlar.

Fidan dip kurtları tarafından bırakılan yumurtalar sarı renkte olup hava ile temas ile daha sonra süt beyaz rengini alırlar.

Larvaların boyu gelişme dönemini türleri beslenme durumuna göre değişmekte olup 15-80 mm arasında değişir. Çok tüylü olan genç larvalar ilk gömleği değiştirdikten sonra tüylerini kaybederler.

Larvaların rengi sarımtıraktır. Pupaların şekli ise ovaldir. Ağaç kökünde beslenerek olgunlaşan larvalar kök boğazında pupa halini alırlar. Papalardan yıl içerisinde iki ayrı dönemde ergin çıkışı görülür. Birinci dönem temmuz-ağustos ayları, ikinci dönem ise ekim-kasım aylarıdır. Erginler kış dönemini yaprak altlarında, ağaç kovuklarında ve toprak üzerinde hareketsiz olarak geçirir. İlkbahar ayının gelmesiyle birlikte taze sürgünler ve aşı gözü ile beslenirler. Sıcaklığın 25- 26°C olmasıyla birlikte çiftleşerek yumurta bırakırlar. Ortalama sıcaklık değerinin 28°C olduğu bir ortamda yumurtalar 12 günde açılır. Yumurta içerisinden çıkan larvalar İlkbahar ayında taze sürgünler ve aşı göz ile beslenirler.

Yumurta içerisinden çıkan larvaların boyu 2 mm’dir. Fidan dip kurtlarında larva süresi kış ve yaz döneminde farklılık gösterebilir. Bu süre 4,5 ile 11 ay arasında değişir. Larvalar zamanla kök boğazında pupa olur. Pupa dönemi ise bir ay kadar sürer. Fidan dip kurtları iki yılda bir döl vermektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!  Zeytin Ağacı Budama

Fidan Dip Kurdu Zarar Şekli 

Fidan dipkurdu kavaklar, antep fıstığı, taş çekirdekli ve yumuşak çekirdekli meyve ağaçlarında zarara neden olurlar.

Nasıl anlaşılır?

• Ağaç altlarında sap diplerinde yenmiş taze yaprakların varlığı,
• Ağaç kök boğazı veya kök boğazı çevresindeki toprakta oval yapılı deliklerin varlığı,
• Taze sürgünler veya aşı gözlerinin kemirilmiş olması,
• Kök kabuklarında larva zararının olması.

Fidan dip kurtları başta ağaçlarda büyümede durgunluğa neden olur. Popülasyon sayısındaki artışla birlikte ağaç zayıflayarak zamanla kurur. Kuruma fidanlarda 1-2 sene, ağaçlarda 2-5 sene içerisinde gerçekleşir.

Fidan dip Kurdu Mücadelesi

Fidan dipkurdu ile mücadelede kültürel tedbirler ve kimyasal mücadele yöntemleri uygulanır.

Kültürel önlemler:

• Ağaç altlarında çalı, ot benzeri zararlının sağlanabileceği ortamlar bulundurulmamalı,
• Fidanlar hızlı bir şekilde sarsılarak yere düşen erginler imha edilmeli,
• Sulama ve gübreleme yeterli ve zamanında yapılarak ağaçların dirençli olması sağlanmalı,
• Sabah erken saatler ve akşamüzeri arazide gezilerek ağaç gövde ve kök boğazında görülen erginler toplanmalıdır.

Kimyasal mücadele :

Fidan dipkurdu ile kimyasal mücadeleye başlamak için zararlının tespit edilmiş olması gerekir. Mayıs ayının ilk haftasından başlanarak düzenli olarak kontroller sağlanmalı, ergin tespiti yada ağaç kök boğazında fidan dip kurdu larvası-zararı görülürse kimyasal mücadeleye başlanılmalıdır. Tespitinde 15 gün ara ile ilaçlama tekrarlanmalıdır.

Fidan Dip Kurdu İlacı: 

KİMYASAL MÜCADELEDE KULLANILABİLECEK GÜNCEL LİSTEYE ULAŞMAK İÇİN TIKLAYIN

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Mission News Theme by Compete Themes.
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com
%d blogcu bunu beğendi: