İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Domates Diktiğiniz Alana Bu Bitkileri Dikin Domates Zararlılarından Kurtulun

domates zararlıları

Domates yetiştirdiğiniz alan içerisine bazı bitkileri dikerek zaralılardan koruyabileceğnizi biliyor muydunuz?

Bitki koruma ürünleri büyük üretim alanlarında verim için üretimin bir parçası olsa da bazı işletmelerde bu bitkiler yardımcı bitki olarak yetiştirilen alanların belirli bölgelerine dikilerek kullanılmaktadır. Bu bitkileri dikmekteki amaç bazı zararlıları domates bitkisinden önce daha cezbedici bitkilere yönlendirerek ana bitkiyi korumaktır.

Özellikle küçük alan ve hobi bahçelerinizde bazı bitkilerin çekiciliğinden yararlanarak  bitkilerinizi domates zararlılarından doğal yollarla koruyabilirsiniz. İşte dikilmesi önerilmeyen ve birlikte dikebileceğiniz bitkiler :

Domatesle birlikte ekilip- dikilmesi önerilmeyen bitkiler:

Sırık fasulye, rezene, dereotu, patates ,karnabahar, lahana,, brokoli, Brüksel lahanası ve mısır.

domates zararlıları

Domates Zararlılarından Kurtulmak İçin Birlikte Dikilebilecek Bitkiler :

Kuşkonmaz, fesleğen, çalı fasulyesi, havuç, kereviz, lahanagiller, hıyar, frenk soğanı, baş marul, biberiye, maydanoz, latin çiçeği, biber, nane, sarımsak, biberiye ve hodan.

Sarımsak: Sarımsak kırmızı örümcekleri  uzak tutar.

Frenk soğanı: Yaprakbitlerini  uzak tutar.

Fesleğen: Arıları cezbederek tozlaşmayı arttırdığı gibi yaprakbiti, örümcek akarlarını,korna kurtlarını beyazsinek ve domates kurdunu uzak tutar. Domatesin de lezzetini artırır.

Havuç: Havuç bitkisi toprağı çatlacağından toprak bünyesine daha fazla su ve besin maddesi alacaktır. Bu sayede çapa bitkisi olan domatesin gelişimini de sağlayacaktır.

Maydanoz: Faydalı böcek olarak nitelendirilen süprüntü sineklerini cezbederek bahçenize çekecektir. Bu sinekler yaprak bitkileriyle beslendikleri için doğal yöntemlerle yaprak bitkilerinden kurtulacaksınız.

Hodan: Yağlık bir bitki olan hodan bitkisi domates fidelerinin yakınına ekildiğinde lahana ve domates kurtlarından bitkiyi koruyacaktır.

 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Mission News Theme by Compete Themes.
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com
%d blogcu bunu beğendi: