İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Çöp dökülen alan lavanta bahçesi oldu

Adana’da yaşayan Yeliz Tok, “Genç Girişimci Kadınlar Tarımda Güçleniyor Projesi” kapsamında eşine ait atıl durumda olan ve çöp dökkülen araziyi 1 yılda lavanta bahçesine dönüştürdü.

2016 yılında eşi Samet Tok’un işini kaybetmesi ile birlikte kız kardeşinin teşviğile Tarım ve Orman Bakanlığının “Genç Girişimci Kadınlar Tarımda Güçleniyor Projesi”ne başvuran Yeliz Tok’un hazırladığı proje Türkiye çapında düzenlenen yarışmada birinci oldu.

5 dönümlük arazide lavanta bahçesi kurdu.

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığınca (KOSGEB) düzenlenen kursu başarı ile tamamlayan Tok, Seyhan ilçesi Kuyumcular Mahallesinde bulunan atıl durumdaki 5 dönümlük arazide lavanta bahçesi kurdu.

AA muhabiriyle yaptığı röportajda eşinin işini kaybetmesinin ardından kız kardeşinin teşviğiyle “Genç Girişimci Kadınlar Tarımda Güçleniyor Projesi”ne başvurduğunu belirten Tok, “Hayatımda hiç tarım ve hayvancılık bilgim olmadığı için başta olumlu bakmadım ancak kardeşimin ısrarı üzerine katıldım. KOSGEB’de aldığımız 10 günlük kursun ardından bir proje hazırlamam gerekiyordu. Ben de çok sevdiğim lavantayla ilgili bir proje hazırladım.” dedi.

 lavanta bahçesi

Atıl durumda bulunan 5 dönümlük araziyi 1 yılda lavanta bahçesine çevirmesinin ardından çevreden olumlu tepkiler aldığını belirten Tok, “Atıl durumdaki araziyi değerlendirdik ve bölgeye yeni bir turizm alanı kazandırmış olduk. İlk başta hem bizim hem köydekiler için bu bitki yabancıydı ve önce bitkiyi tanıtmamız ve tanımamız gerekiyordu. Nereye satacağımızı bile bilmiyorduk. ‘Olmadı, bahçesine ev yapar otururuz’ dedik.” diye konuştu.

Tok, projeye başladıktan 1 yıl sonra kardeşini kaybettiğini ve onun anısını yaşatmak için işe dört elle sarılarak devam ettiğini söyledi.

“TURİZME GEÇTİK”

Tok lavanta bahçesine olan ilginin her geçen gün arttığını ve bahçe sayesinde hem aile ekonomisine hem de Adana’nın truzmine katkı sağlamaktan mutluluk duyduğunu belirterek sözlerine şu şekilde devam etti:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!  Bordo Bulamacı Nasıl Yapılır?

“Önce çiçek kurutma, sonra yağ çıkartma, sonra turizme geçtik. İnsanları burada küçük bir kahvaltı salonuyla ağırlamaya başladık. Çok da iyi talep aldık. Bölgeye çok güzel bir turizm alanı katmış olduk. Şu anki durum çok iyi, her yıl talep daha da artıyor. Adana dışından bir sürü insan ağırlıyoruz. Hatta yurt dışından takipçilerimiz, Adana ve çevre illere geldiklerinde bizi de ziyarete geliyorlar. Biz de bundan çok mutlu oluyoruz.”

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Mission News Theme by Compete Themes.
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com
%d blogcu bunu beğendi: