İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Evde Tohumdan Bitki Yetiştirme

pexels photo 977890
Photo by Dominika Roseclay on Pexels.com

Hobi amaçlı bahçe bitkileri yetiştirmeyi düşünüyorsanız veya ileride profesyonel olarak yetişitiricilik planlanınız varsa ilk etapta kolay ve yetiştirilmesi çok zahmetli olmayan bitki türleri ile başlamak sizin için iyi olacaktır. Bu yazıda size evde tohumdan bitki yetiştirme hakkında bilgi vereceğiz.

Evde Tohumdan Bitki Nasıl Yetiştirilir?

Büyük bir bahçeye sahip değilseniz ve evde yada balkonda bahçe bitkileri yetiştirmeyi düşünüyorsanız bu yazı tam sizlik. Bahçe bitkilerinin birçoğunu saksıda pencere önünde yada balonda yetiştirebilirsiniz. Böylelikle kendiniz için yeni bir hobi oluşturmuş olacağınız gibi sebzelerinizi de taze bir şekilde toplayarak tüketebileceksiniz.

pexels photo 3912947
Photo by ThisIsEngineering on Pexels.com

Bitki Tohumları Ne Zaman Ekilir?

Tohumdan çimlendirme yaparak bitki yetiştirmek için ilk şart ortamda belirli sıcaklık aralığının sağlanmasıdır. Özellikle kış mevsiminde balkonda yada pencere önünde bahçe bitkileri yetirmek zor olacağı gibi istenilen verimde elde edilemeyebilir. Başlangıç için ilkbahar ayı başlangıcı en uygun zaman aralığıdır.

pexels photo 1214394
Photo by icon0.com on Pexels.com

Saksıda Bitki Yetiştirmeye Nasıl Başlanır?

Saksıda bahçe bitkileri yetiştirmek için tohumu ekip sadece sulamak yeterli değildir. En önemli kural sıcaklık olduğu gibi bunun yanında ekilen tohumların sağlıklı bir şekilde filizlenmesi için kullanılan toprak materyalinin de uygun olması gerekir.

Kullanılan toprağın çok yoğun ve ağır olması ekilen tohumun sağlıklı bir şekilde filizlenerek yüzeye çıkmasını engelleyecektir. Bu durumla karşılaşmamak için piyasada hazır olarak tohum çimlendirme toprağı olarak satılan materyali kullanabilirsiniz. Yada ½ torf, 1/6 Perlit, 1/6 bahçe toprağı ile homojen bir şekilde harmanlayarak hazırlayabilirsiniz.

incollage 20200516 042450918

Tohumun boş veya dolu olduğu nasıl anlaşılır?

Çimlendirme öncesi tohumlarınızı direk olarak hazırlamış olduğunuz ortama ekerseniz tohumların çimlenmediğini yada çok az bir kısmının çimlendiğini görürsünüz. İlk etapta bir bardak su içerisine ekmeyi düşündüğünüz tohumları atın. En az birkaç saat önerilen 1 gece boyunca su içerisinde bekletin. Bu süre zarfında tohumlarınız su içerisinde çatlayacak ve çimlenme kolaylaşacaktır. Ayrıca su yüzeyinde kalan tohumlar içi boş tohumlar olacağı için ekim sırasında o tohumları kullanmayın.

incollage 20200516 042257587

Tohumu Çimlendirmek İçin Kullanabileceğiniz Malzemeler

Tohumlarınızı hazır olarak satılan ve piyasada viyol olarak adlandıran kaplar içerisinde çimlendirebileveğiniz gibi, limon kabukları, tuvalet kağıdı rulosu, yumurta kartonu yada yumurta kabuğu içinde çimlendirebilirsiniz.

young plant green pot 615304
Photo by Skitterphoto on Pexels.com

Tohumların ekimi ve sonrası nasıl olmalıdır?

Tohumları viyol yada benzeri ortamlara 2 yada 3 adet ekmeniz çimlenme olasılığını arttıracaktır. Ekim işlemi sonrası üzerini en fazla tohum boyunun 2 katı olacak şekilde örtmelisiniz. Aksi takdirde tohumlarınız çimlense de toprak yüzeyine çıkamayacaktır. Ekim işlemi bittikten sonra sulamayı sprey şeklinde yapmalısınız. Bunun nedeni küçük olan tohumlarının sulama suyuyla derine inmesini engellemektir. Suladıktan sonra üzerini streç filmle kapatarak üzerini hava alacak şekilde kalemle delmelisiniz. Böylelikle ısı kaybı ve ortamdaki su kaybı engelleneceği gibi tohumlarınız daha erken çimlenecektir. Çimlenme sırasında tohumu inceleyerek kök kısmının aşağıda bırakılması gerekir.

pexels photo 2505705
Photo by Juanjo Menta on Pexels.com

Evde Tohumdan Yetiştirebileceğiniz Bitkiler

 • Fesleğen
 • Aynısafa
 • Frenk soğanı
 • Dereotu
 • Rezene
 • Nane
 • Keklik otu (Oregano)
 • Maydanoz
 • Limon otu
 • Kekik
 • Domates
 • Biber
 • Salatalık
 • Patlıcan
 • Mısır
 • Fasulye
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!  MEYVELERDE KÖK KANSERİ VE MÜCADELE YÖNTEMLERİ

Reçeteli satış zorunluluğu bulunmayan bitki koruma ürünleri nelerdir

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme by Compete Themes.
%d blogcu bunu beğendi: