Tarımsal Üretim

Tarımı ve doğayı çok seviyoruz…

Tarımsal üretimde besleyicilik özelliği ile etkisi kanıtlanmış olan deniz yosunu gübresi bünyesinde vitaminler, alginik asit, en az iki tür giberellinler antibiyotikler ve oksinler içerir.

Okyanus, deniz ve tatlı sularda yaşayan deniz yosunu yeşil, kahverengi veya kırmızı renklidir.Yeşil renkli olan su yosunları tatlı sularda yaşarken, kırmızı ve kahverengi olanlar deniz ve okyanuslarda yaşarlar.

Deniz yosunları insan ve hayvanlar tarafından tüketilebilen bir besin kaynağı olmasının yanında bitkiler içinde gübre olarak kullanılmaktadır. Deniz yosunu gübresi toprak kalitesini arttırdığı gibi aynı zamanda besleyici özelliği ile organik gübre sınıfında yer alır. Kimyasal gübrelerden farkı ise bitkiyi yaşlandırmaması, toprakta kalıntı bırakmaması ve toprak tekstürünü düzenleyici etkisinin olmasıdır. Deniz yosunlarını bitki düzenleyici etkisi ve toprak düzenleyici etkisi olmak üzere iki kısımda incelebiliriz.

deniz yosunu 2
Deniz yosunu

1. DENİZ YOSUNU GÜBRESİNİN BİTKİ DÜZENLEYİCİ ETKİSİ

1.1. Vitaminler

Özellikle kahverengi deniz yosunları B1 ( tiyamin), B2 (riboflavin), B12, C, E ve K vitaminleri, fukoksantin, beta karoten, folik asit, pantotenik asit, folinik asit ve bitki gelişimine yararı bulunan maddeler içerir.

1.2. Oksinler

Deniz yosunlarının yapısında bulunan indolil asetik asit hücrelerin gelişmesi teşvik eder. Aynı zamanda hücrelerin bölünmeden büyümesini sağlar.

1.3. İz Elementleri

Deniz yosunlarının şeker, karbonhidrat ve nişasta bulundurması bitkinin metal iyonlarını daha kolay almasını sağlar.

1.4. Giberellinler

Bitkilerde büyümeyi teşvik edeci özellikte olan hormonlar olup, oksinlerde olduğu gibi büyümeyi kontrol etmez.

1.5. Antibiyotikler

Deniz yosunlarının apidler, kırmızı örümcekler,mantarlar, mildiyö vb. Hastalık ve zararlılara karşı etkileri kanıtlanmıştır. İçeriklerinde bulunan doğal maddeler sayesinde bitkinin salgın sonrası bile kısa süre içerisinde kendini toparlamasını sağlar. Aynı zamanda içeriğinde bulunan organik maddeler sayesinde toprakta bulunan yararlı canlıların popülasyonlarını da arttırdığı düşünülmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!  BİTKİ KORUMA ÜRÜNLERİNİN KARIŞABİLİRLİKLERİ (KAVANOZ TESTİ)
deniz yosunu1
deniz yosunu

2. DENİZ YOSUNU GÜBRESİNİN TOPRAK DÜZENLEYİCİ ETKİSİ

2.1. Alginik Asit

Deniz yosunları toprak yapısını düzenlediğinden toprağın daha iyi hava almasını ve daha fazla bitki besin maddesi depolamasını sağlar. Böylelikle toprakta bulunan mikroorganizma sayısı artacak, bitki gelişimi daha sağlıklı ve hızlı olacaktır.

DENİZ YOSUNU GÜBRESİNİN FAYDALARI

• İçeriğinde bulunan organik madde sayesinde toprak içerisindeki mikrobik aktiviteyi arttırarak bitki köklerinin daha güçlü olmasını sağlar. Bitki güçlü kök sistemi sayesinde hastalıklara karşı daha dayanıklı olduğu gibi aynı zamanda toprakta bulunan besin elementlerinden de maksimum derecede faydalanır.
• Bitki direncinin arttırdığından hastalık ve zararlılara karşı daha dayanıklı olmasını sağlar.
• Bitkinin daha hızlı gelişerek büyümesini sağlar.
• Toprak düzenleyici etkisi sayesinde besin maddelerinin bitkiler tarafından daha kolay alınımı sağlar.
• Bitkideki klorofil seviyesini arttırır. Fotosentez miktarı artan bitki daha yeşil, sağlıklı ve gösterişli olur.
Deniz yosunları yapısında karbonhidratlar, biyolojik uyarıcılar ve besin maddeleri içerir.
• Bünyesinde bulunan bitki gelişim düzenleyicileri sayesinde dokulardaki su moleküllerinin yerini mineraller ve hormonlarla doldurur. Bu sayede bitki soğuğa ve donlara karşı daha dayanıklı olur.
• Sitokininler, oksinler, hormonlar ve indoller içeren deniz yosunları bitki gelişiminin daha sağlıklı olmasını sağlar. Hormonlar böcekler tarafından salgılanan feromon salgısının salgılanmasını engeller Böylelikle üreme ile zararlı böcek popülasyonlarında artış olmayacağından bitki zararlılardan korunmuş olur.

deniz yosunu gubresi3
Deniz yosunu gübresi

Deniz yosunu ekstratının yapraktan verilmesi ile yapısında bulunan oksinler ve giberellinler sayesinde yaprak üzerinde aktivite ve fotosentez miktarı artacaktır.
Deniz yosunu özlerinin topraktan verilmesi ile toprak düzenleyici etkisi sayesinde toprakta bulunan besin maddelerinin bitki tarafından alınabilecek forma dönüşmesini sağlayacaktır. Toprağın gözenek miktarının artması da toprakta depolanan su miktarını da arttıracaktır. Aynı zamanda bitki kök gelişimini artmasını teşvik eden deniz yosunları bitkinin toprakta bulunan besin maddelerini almasını kolaylaştırır. Dolayısıyla sağlıklı bitki gelişimi sayesinde verim ve kalite artacaktır.

%d blogcu bunu beğendi: