Tarımsal Üretim

Tarımı ve doğayı çok seviyoruz…

Kuzey Asya kökenli olan ısırgan otu tüm dünyada başta tıbbi amaçlı olmak üzere birçok alanda kullanılmaktadır. Isırgan otunun faydalarından biri de haşere kovucu olarak kullanılmasıdır. Isırgan otunun permakültür bahçelerinde özellikle yetiştirilerek haşere kovucu olarak kullanıldığını biliyor muydunuz? Hazırlanan doğal solüsyon bitki yapraklarına püskürtüldüğünde yaprak biti vb. böcekler için insektisit’e gerek kalmadan uzaklaştırır. Aynı zamanda içerisinde azot, fosfor, potasyum, sodyum, kalsiyum, çinko, demir, magnezyum ve vitaminler içerir. Peki bu solüsyon nasıl hazırlanır?

Malzemeler:

Isırgan otu,
• 10 litre ılık su,
• 10 litrelik pet şişe vb. kap,

İlkbahar ayında henüz tohuma kaçmamış körpe olarak adlandırılan ısırgan otunun üst kısımlarından 1 kg toplanır. Fermantasyonu hızlandırmak için küçük parçalara ayrılarak kap içerisine alınır. Üzerine 10 litre su ilave edilir. Karanlık bir ortamda 8-14 gün kadar bekletilir. 2 günde bir çubuk yardımı ile karıştırılması solüsyonun hazır olma süresini kısaltacaktır.

Isırgan otu solüsyonu nasıl kullanılır?

Hazırlanan solüsyon topraktan sulama ile verilecekse, 9 birim su içerisine 1 birim solüsyon eklenerek, yapraktan püskürtülerek verilecekse 14 birim su içerisine 1 birim solüsyon eklenerek kullanılmalıdır.

Makaleyi faydalı buldu iseniz yada görüşlerinizi bize bildirmek, merak ettiğiniz konularda bilgi istemek ve bize destek olmak için aşağıdaki sosyal medya hesaplarımızı takip edin.

Facebook

Instagram

Pinterest

Twitter

Linkedin

Youtube

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!  Yazıcı böcekler ve mücadele yöntemleri
%d blogcu bunu beğendi: