İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Fındık üreticileri kahverengi kokarcaya karşı dikkatli olun!

Ülkemizde ilk kez 2017 yılında görülen ve bulunduğu alanı istila ederek tahribata yol açan kahverengi kokarca (Halyomorphahalys) başta fındık olmak üzere mısır, fasulye, biber, domates, patlıcan, elma, armut, şeftali, turunçgil, Trabzon hurması ve ceviz gibi ürünlerde ekonomik zarara neden olmaktadır.

Başta fındık olmak üzere 300’den fazla üründe ekonomik olarak zarara neden olan kahverengi kokarcanın verim ve kalitede yüzde 50 düşüşe neden olduğu belirtilmektedir.
IMG 20210411 180228

Günde 30 km yol kat edebilen kahverengi kokarca bitki özsuyunu emerek meyvelerin boş, lekeli, buruşuk olmasına hatta bitkinin tamamen kurumasına neden olmaktadır. Tek seferde 28 yumurta bırakan zararlı sezon boyunca 3000 yumurta üretebiliyor.

Kahverengi kokarcanın zararı bitkiler üzerinde farklı olmaktadır. Bu zarar domates meyvesi üzerinde açık sarı lekelenme şeklinde olurken, mısırda tane içinin boşalması, fındıkta ise acılaşma ve çöküntü şeklinde olmaktadır.
IMG 20210411 180146

Zararlı ile mücadelede İtalya’da Samuray arıcığı kullanıldığı belirtilmektedir. Kahverengi kokarcanın doğal düşmanı olan samuray arıcığının kahverengi kokarcanın yumurtalarını yiyerek üremesini engellediği tespit edilmiştir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!  TOPRAK ALTI Damla Sulama

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme by Compete Themes.
%d blogcu bunu beğendi: