İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ordu’da fındık üreticilerine ‘kozalak akarı’ uyarısı yapıldı

Fındık üreticilerine ‘fındık kozalak akarı’ uyarısı yapan Ordu Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz, ‘Fındık Bahçenizin Bakımı Bizim, Mahsulü Sizin Olsun’ projesi kapsamında Ordu’da örnek bahçeleri gezdi. Fındık kozalak akarının ciddi verim kayıplarına neden olduğunu belirterek kültürel mücadele çalışmalarının yapılması gerektiğini belirten Yılmaz, örnek bahçelerde yapılan çalışmalar hakkında da bilgi aldı. Yılmaz, bitkisel üretimde hastalık ve zararlıların verimde yüzde 40’lara kadar düşüş sağladığını belirterek fındık kozalak akarına karşı da mücadelenin önemli olduğunu belirtti.
Ordu Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz, fındık üreticilerinin konuya karşı daha hassas olmaları gerektiğini söyleyerek, “Bahçelerimizde kozalak akarı yoğunluğu fazla ve kültürel mücadele ile başarı sağlayamıyorsak, mecburen kimyasal mücadeleye başvurmamız gerekiyor. Üreticilerimize de mesajımız şudur; ‘kışın dalda kozak akarını topla, yazın harmanda fındığını katla’. Bu dönemde üreticilerimizin mutlaka fındık bahçelerini kontrol etmeleri gerekiyor ve mücadele ile ilgili çalışma başlatmaları gerekiyor. Kozalak akarı kontrol edilmediği takdirde zararı her geçen yıl artarak devam edebilir ve bu da ciddi kayıplara yol açabilir” dedi.
Bu dönemde kültürel mücadele yöntemi olan elle toplama usulünün yapılması gerektiğinin altını çizen Yılmaz, Nisan ayı ortası gibi kimyasal mücadele yapılması gerektiğini belirtti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!  KARADUT HASADI ZAMANI GELDİ!KARADUT’TAN YAPILAN ÜRÜNLER VE FAYDALARI NELERDİR?

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme by Compete Themes.
%d blogcu bunu beğendi: