Tarımsal Üretim

Tarımı ve doğayı çok seviyoruz…

Organik gıdaya olan talep covid-19 ile büyüyor

Tüm dünyayı etkisi altına alarak hızlı bir şekilde yayılım gösteren covid 19 virüsü ile birlikte dezenfektan, kolonya, maske vb. korunma amaçlı olan ürünlere olan talebi arttırdı. Bunun yanında en fazla hareketlilik ise gıda ürünlerinin satışına doğrudan yansıdı. Küresel çapta tarım ürünlerinin önemi bir kez daha anlaşılırken organik tarım ürünleri ve bu ürünlerden hazırlanan gıdaların üretimi ve satışında da artış gözlemlendi. Virüsün ortaya çıkmasıyla birlikte insanlar harcama kriterlerini değiştirerek önceliği yeni bir araba yada lüks bir sitede daire yerine temiz ve sağlıklı gıdaya yöneldi. Hatta sosyalleşmenin yüksek olduğu şehir ve mekanlardan uzaklaşarak köy evi tarzında kendinin ekip dalından taze olarak kopararak tüketebileceği bahçeli evler tercih edilir oldu.

2018 yılı için 95 milyarı aşan 2019 yılında 100 milyar doların üzerine çıkan organik gıda satışlarının 2020 yılı için yüzde 25 büyümesi tahmin ediliyor.


Ecovia Intelligence tarafından hazırlanan raporda covid 19 pandemisinin görülmeye başlandığı andan itibaren dünyanın en büyük doğal gıda tedarikçilerinin satışlarında yüzde 25-30 arasında artış olduğu hatta müşteri sınırlandırması yönünde politika izledikleri belirtiliyor.

Uzmanlara göre doğal gıdaya olan talep kalıcılığını koruyacağı gibi önümüzdeki 5 yıl içerisinde de önemli derecede büyüme gösterecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!  FINDIKTA İLKBAHAR MEVSİMİNDE YAPILACAKLAR
%d blogcu bunu beğendi: