Tarımsal Üretim

Tarımı ve doğayı çok seviyoruz…

polatli kum firtinasi 1

Ankarada gökyüzü fırtına nedeniyle karanlığa büründü

Ankara’nın Polatlı ilçesinde yaşanan kum fırtınası nedeiyle gökyüzü adeta karanlığa büründü. Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya o “Ben 50 yıldır böyle bir şey görmedim” diyerek vatandaşları evde kalmaları konusunda uyardı. Öte yandan Ankara Valisi Vasip Şahin, “Kum fırtınasında havada uçuşan cisimler nedeniyle 6 kişi yaralandı” diye konuştu.

polatli kum firtinasi 2

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün Twitter hesabından yapılan açıklamada şu şekilde oldu:
• Ankara radarından alınan veriler ve yapılan son değerlendirmelere göre önümüzdeki 2 saatlik periyotta Ankara’nın batı ve kuzey kesimlerinde (Polatlı, Ayas, Beypazar, Güdül, Kızılcahamam) beklenen sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların yerel olarak kuvvetli olacağı tahmin ediliyor.
• Meydana gelmesi muhtemel ani sel, su baskını, yıldırım, küçük çaplı dolu yağışı ve yağış anında kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

Meteoroloji Genel Müdürülüğünce Ankara için kuvvetli rüzgar ve fırtına uyarısında bulunmasının ardından, Ankara’nın Polatlı ilçesinde saat 15.00 sıralarında başlayan kum fırtınası nedeniyle gökyüzü bir anda karanlığa büründü. Devasa toz bulutları nedeniyle çevrede göz gözü görmedi.

polatli kum firtinasi

Kum fırtınası nedeniyle paniğe kapılarak boş alanlara kaçan vatandaşlar gördükleri olay karşısında şaşkınlığa uğradı. Fırtına nedeniyle bölgede bazı ev ve işyerlerinin çatıları uçtu, ağaçlar devrildi. Şehir merkezinde elektrik kesintisi yaşandı.

Konuyla ilgili Ankara Valisi Vasip Şahin, Twitter hesabından, “Polatlı ve civarındaki ilçelerimizde meydana gelen şiddetli rüzgar olayı üzerine ekiplerimizce yapılan ilk tespitlere göre havada uçuşan cisimlerden kaynaklı 6 vatandaşımız hafif yaralanmış olup şimdilik başka bir can ya da mal kaybına ilişkin tespit bulunmamaktadır” şeklinde paylaşımda bulundu.
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş “Kıymetli hemşehrilerim, kentimizin kuzey ve batı kesimlerinde beklenen sağanak yağışın olumsuz etkilerine karşı mesai arkadaşlarımız teyakkuzdadır. Yağışın olası risklerine karşı hepinizi tedbirli olmaya davet ediyorum” şeklinde mesaj paylaştı.

%d blogcu bunu beğendi: