Tarımsal Üretim

Tarımı ve doğayı çok seviyoruz…

inCollage 20200911 174420902 min

Oğlu için kariyerini bırakıp küçükbaş hayvancılık yapmaya başladı

Ankara’da turizm firmasında işletme müdürlüğü görevi yaparken 23 yaşındaki oğlu için kariyerini bırakan Recep Korkmaz, Karabük’ün Eskipazar ilçesine taşınarak küçükbaş hayvan yetiştirmeye başladı.

Yaklaşık 200 kişinin çalıştığı turizm firmasında 18 yıl çalışarak İşletme müdürlüğüne kadar yükselen Korkmaz, 11 yaşında iş hayatına atılmış.

Bipolar bozukluğu olan oğlu için 2018 yılında Eskipazar ilçesi Şevkiler köyüne yerleşerek hayvancılık yapmaya başlayan Korkmaz, orta düzeyde İngilizce, iyi düzeyde Rusça ve Farsça biliyor.

Küçükbaş hayvan yetiştiriciliği hakkında internet ortamında araştırma yaparak kitap okuyan Korkmaz, 100 bin lira faizsiz kredi kullanarak 110 koyun aldı. Böylelikle yeni iş sahibi de olan Korkmaz’ı köy hayatının oğlunun ruhsal durumunu iyileştirdiğini görmesi mutlu ediyor.

inCollage 20200911 174515731 min

Geçen yıl 52 koyundan 85 yavru aldıklarını belirten Korkmaz, hedefinin 300 koyundan 500 kuzu alabilmek olduğunu da ekledi.

“O NASIL MUTLU OLACAKSA BİZ ONU YAPIYORUZ”

AA muhabiriyle röportaj yapan Korkmaz oğlunun kursa girmeden enstrüman çalmayı öğrendiğini ve öğrenim hayatında da yetenekli ve başarılı olduğunu belirterek sözlerini şu şekilde devam ettirdi:
“Biz de onunla gurur duyuyorduk. Eğitimini aldıktan sonra emniyet müdürü olmasını istiyordum. Ortaokul son sınıfta bu rahatsızlığı ortaya çıktı. O nasıl mutlu olacaksa biz onu yapıyoruz. O, ailemizin göz bebeği. Herkesin de öyle yapmasını istiyorum. Onlar engelli değil, özel insanlar. Onları el üstünde tutmamız gerekiyor.”
Oğlunun mutlu olması için böyle bir karar aldığını belirten Korkmaz, “Onun mutlu olması için bana altın tepsiyle sunulan şeyleri geri çevirdim. İki yıl önce 10 bin lira civarında maaşım vardı. Oğlum nasıl mutlu olacaksa o şekilde yapmaya çalıştım. İnsanın ailesi çok önemli. Köye gelince oğlumu gözlemledim, artık önceki gibi atak geçirmez oldu. Önceden ayda 2-3 defa atak geçirdiği oluyordu. Şimdi 2 ya da 3 ayda bir atak geçiriyor. Köy hayatından mutluyum. İnsan sevdiği iş neyse onu yapmalı. Büyükşehirlerde asgari ücretle çalışanların köylerine dönüp hayvancılık yapmasını isterim.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!  Zeytinde Halkalı Leke Hastalığı ve Mücadele Yöntemleri

BİPOLAR BOZUKLUĞU ŞEHİR HAYATINDA ARTMIŞ

 

Korkmaz, oğlunun rahatsızlığının şehir hayatında arttığını, köy hayatının daha iyi olacağını düşündüklerini belirterek sözlerini şu şekilde tamamladı:
“Köye dönmemizi eşim ve çocuklarım da istedi. Oğlum hayvanları bizden de çok seviyor. Oğlumun iyileşmesi bizim tek hedefimiz.”

%d blogcu bunu beğendi: