Tarımsal Üretim

Tarımı ve doğayı çok seviyoruz…

Hasat icin 10 yil bekledi.Kilosunu 60 liradan satiyor1 min

Hasat için 10 yıl bekledi.Kilosunu 60 liradan satıyor

Antalya Kumluca ilçesi Yazır Mahalesinde babasından miras kalan kıraç ve susuz arazi üzerine keçiboynuzu diken Musa Yorgancı (50), 10 yıl sonra meyvelerin kilosunu 20, keçiboynuzu pekmezini ise 60 liradan satıyor.

Keçiboybnuzu ( harnup) diktiği arazi sulabilir olmadığından ve kıraç arazi olduğundan internet üzerinde araştıma yaptıktan sonra böle bir karar aldığını söyleyen Yorgancı, 10 yılın ardından emeğinin karşılığını almaya başladı.

Musa Yorgancı arazide susuz olarak yetiştirebileceği ürünleri internet ortamında araştırdıktan sonra badem ve keçiboynuzu dikebileceğini öğrendikten sonra keçiboynuzu dikmeye karar verdi. Adanadan 80 adet keçiboynuzu fidanı alarak arazisine dikti. Sabırlı üretici 10 yılın ardından meyvelerini toplamaya başladı.

Hasat icin 10 yil bekledi.Kilosunu 60 liradan satiyor1 min 1

“10 YIL MEYVE VERMESİNİ BEKLEDİK”

10 yıllık sabır sonrası emeğinin karşılığını almaya başladığını belirten Yorgancı, “Babamdan kalan 10 dönüm yerim vardı. Burada su yoktu. Susuz ne yapabilirim diye düşündüm. İnternetten araştırdım. Badem ile keçiboynuzunu araştırdım. Keçiboynuzu daha ağır bastı. 13 yıl önce Adana’dan 80 tane fidan getirttim. Bu fidanlar yabaniydi. Yani çakal fidandı. Sonra yine internetten araştırdım. Nasıl aşılandığını öğrendim. Bahçemde 3 çeşit harnup var. Kara harnup var. Kıbrıs ballı harnup var. Bir de yabani harnup var. Hepsi de iyi. Güzel döküm var. 10 yıl bekledik. 10 yıldan sonra son 3 yıldan beri hasat yapıyoruz. Bu yıl bayağı güzel. Bin kilograma yakın meyvemiz olacağını tahmin ediyoruz. Geçen yıl da olmuştu. Yalnız 10 yıl meyve vermesini bekledik” diye konuştu.

“TEK MALİYETİ MEYVELERİ TOPLAMAK”

Fidanları arazisine diktiği ilk yıl bol bol sulama yaptığını söyleyen Yorgancı, “Ben bunu diktiğimde sadece bir yıl suladım. Ondan sonra sulamadım. İlacı yok. Suyu yok. Ancak kış mevsiminde ağaçların dibine biraz hayvan gübresi verdim. Maliyeti yok. Maliyeti diğer meyvelere göre bu daha iyi. Tek maliyeti meyveyi toplamak. İşçilik olarak ağacın içlerini açıyoruz. Ağaç biraz kendisini toplasın diye budama yapmadım. Biraz şemsiye gibi şekil vereceğiz. Satışı şu anda 10 ile 20 arasında gidiyor. Pazarlıyoruz. Çok amaçlı kullanılıyor. Değişik gıdalar yapılıyor. Pazarlayamadığımızı da pekmez yapıyoruz. Değirmende iki defa öğütüyoruz. Önce hayvan yemi gibi iri olarak öğütüyoruz. Kurutuyoruz. Sonra değirmenden darı unu şeklinde yeniden öğütüyoruz. Harnup tozu oluyor. O tozu bayanlar böreklerde kakao yerine kullanıyor. Bu doğal tatlandırıcıdır. Bitkisel karbon hidrat değeri yüksek olduğundan çok faydalıdır. Keçiboynuzu pekmezini 50 veya 60 liradan satıyoruz. Tavsiye ederiz ” dedi.

%d blogcu bunu beğendi: