İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Karavanı ile hem gezdi hem bitki topladı. Topladığı bitkileri işleyerek elde ettiği cilt bakım ürünleri ile marka oldu

Dizilerde oyunculuk yaparken makyaj ürünlerinin cildine verdiği zarar nedeniyle doğal ürünler kullanmaya başlayan Bahar Özyörük, tıbbi ve aromatik bitkilerin işlenmesi ile ilgili olarak eğitim aldı. Metropol hayatından sıkılan Özyörük, karavanıyla gezerek topladığı bitkileri geleneksel yöntemlerden de yararlanarak cilt bakım ürünleri hazırladı. Şimdi Türkiye’nin birçok iline hazırladığı ürünleri gönderiyor.

İngiltere’nin başkenti Londra’da cilt bakım ürünleri hazırlama kursuna giderek eğitim alan Özyörük, Türkiye’ye döndüğünde oyunculuğu bırakarak 2014 yılında aldığı karavan ile tıbbi ve aromatik bitkilerin yetiştiği alanları gezmeye başladı.

 

Özyörük, gezerken tanıştığı köylü kadınlardan bitkileri işlemeyi öğrenerek karavanında denemeler yapmaya başladı. Yaptığı denemeler sonrası başarılı olduğunu farketmesinin ardından Bursa’ya giderek kendi markasını kurdu.

AA muhabiri ile yaptığı röportajda kozmetik ürünlere karşı cildinin hassas olduğunu belirten Özyörük, sözlerini şu şekilde devam ettirdi:
“Aşırı makyajın akabinde cildim inanılmaz tepki vermeye başladı. Cildimi nemlendirmem, güneşten korumam, temizlemem gerekiyordu ama doğru ürünleri bulamıyordum. Zaman içinde arayışım sonucu doğal bir markanın ürünlerinin cildime biraz iyi geldiğini keşfettim. Bu marka yurt dışı menşeliydi. Sonra içerikleri okumaya, bana neyin iyi geldiğini araştırmaya başladığımda bunların aslında ülkemizde yetişen ve oldukça aşina olduğumuz bitkiler olduğunu fark ettim. ‘Ben bu bitkileri görüyorum, tanıyorum. Neden bunlarla kendi cilt bakım ürünlerimi hazırlamıyorum ki?’ fikri uyandı ve bitkileri araştırmaya, bu bitkilerle nasıl cilt bakım ürünleri hazırlarım sorusuna cevaplar aramaya başladım.”
İnternette araştırma yaparak başlayan serüveninin Londra’da cilt bakım kursu alarak devam ettiğini ve hazırlamış olduğu ürünlerin çevreden talep gördüğünü belirten Özyörük, “Eşime dostuma, arkadaşlarıma da ürün vermeye başladım ancak bir yerden sonra baktım ki bu işin bir emeği var, bir ham madde girdisi var, maliyeti var. Haliyle arkadaşlarıma ürünleri hediye etmek yerine artık maddi olarak da karşılığını istemeye başladım. Derken arkadaşlarımın arkadaşları, onların arkadaşları, etrafımda hazırladığım ürünlere merak saran bir kitle oluştu ve beni, yaptığım şeyi işe döndürmeye teşvik etti.” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!  Marulda Mildiyö

Screenshot 20200908 150416

“ İLK OLARAK KARAVANIMDA YAPMAYA BAŞLADIM”

Bahar Özyörük İstanbulda dizi oyunculuğu yaparken, metropolün stresli ortamını terkederek karavan aldığını ve güney sahillerde dolaşmaya başladığını söyledi.

Özyörük, köylerde dolaşırken otacı kadının yanında kantaron, kekik, adaçayı gibi şifalı bitkilerden yağ çıkarmayı öğrendiğini belirterek, “Onlardan edindiğim bilgileri, kendi öğrendiklerimle, modern öğretilerle birleştirdim aslında süreç yolculuk sırasında başladı. İlk olarak karavanımda yapmaya başladım.” diye konuştu.

Farklı cilt bakım ürünleri ürettiğini belirten Özyörük, “Farklı cilt tiplerine yönelik, farklı içeriklerle hazırlanan ürünler bunlar. Nemlendirici kremler, güneş koruyucular, deodorantlar, yüz maskeleri ve serumlar gibi pek çok ürünüm var ve her geçen gün de yeni ürünler ekliyorum.” dedi.

Screenshot 20200908 150344

“ŞU ANDA TÜRKİYENİN PEK ÇOK YERİNE GÖNDERİM YAPIYORUM ”

Son yıllarda tüketicilerin bilinçlenerek aldıkları ürünlerin içeriklerini okumaya başlıklarını belirten Özyörük,“Dolayısıyla kullandığımız ürünlerin içindeki sağlığımıza zararlı kimyasalları tanımaya başladık. Bunlar zaten ayyuka çıkmaya başladı, kansere sebep olan pek çok madde, içeriklerden kaldırılmaya başlandı. Ürünlerim, tamamen ‘zehirsiz kozmetik’ diyebileceğim skalada yer alıyor. Bunun ötesinde aslında bitkilerin şifa güçlerinden yararlanarak etkili kozmetik ürünler hazırlıyorum. Cilt bakımında, cildin sağlığının sürdürülebilirliği için kullanılan ürünler bunlar. İnsanlar, kokularından, dokularından ve ciltlerinde oluşturduğu iyileştirici etkilerinden yola çıkarak, ürünlerimi daha önce kullandıkları standart cilt bakım ürünleriyle kıyasladıklarında farkı hissettiklerini söylüyor. Bu geri dönüşleri aldıkça mutlu oluyorum ve işime daha fazla sarılıyorum. Şu anda Türkiye’nin pek çok yerine gönderim yapıyorum.”diye ekledi.

Bahar Özyörük, markasının yurtdışında da satış noktalarının olmasını istediğini belirterek yurtdışından Türk vatandaşlarının da ürünlerini alarak kullandıklarını söyledi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mission News Theme by Compete Themes.
%d blogcu bunu beğendi: