Tarımsal Üretim

Tarımı ve doğayı çok seviyoruz…

Screenshot 20200906 125735 min

Salgında Ziraat Fakültelerine İlgi Arttı, Bursa’da Ziraat Fakültesi Kontenjanı Doldu

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs nedeniyle birçok ülkede tarımsal üretime olan ilgi her geçen gün artmaktadır. Öyleki Bursa Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi Kontenjanları doldu.

Bursa Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesinin kullanımında olan 2 bin 200 dekarlık tarım alanının 1000 dekarında sulu tarım yapılmaktadır. Salgın sürecinde vatandaşların tarıma olan ilgisi artarken, Ziraat Fakültelerine olan ilgi de arttı.
Bahçe Bitkileri, Zootekni, Tarla Bitkileri, Toprak Bilimi ve Bitki Besleme, Tarım Ekonomisi, Bitki Koruma, Biyosistem Mühendisliği, Peyzaj Mimarlığı ve Gıda Mühendisliği olmak üzere 9 bölüm bulunduran Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi 7 Aralık 1981 yılında 30 öğrenci ile eğitime başladı.

inCollage 20200906 125420429inCollage 20200906 125451895

Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Bursa Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Hayrettin Kuşcu, “Bursa Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi alt yapısı, araştırma imkanları ve öğrenci uygulamaları açısından Türkiye’nin önde gelen fakülteleri arasında yer alıyor. Fakültemizde yer alan bölümlerin kontenjanlarının tamamı doldu ve yerleşen öğrencilerin puanları diğer birçok ziraat fakültesindeki bölümlere kıyasla daha yüksek. Bu yıl salgın sebebiyle, gıda, tarım ve hayvancılık konularına ilgi son derece arttı. Sonuç olarak Türkiye’nin doğusundan batısına tüm ziraat fakültelerindeki kontenjanların doluluk oranları yüksek düzeyde. Bu konuda üniversitemize de öğrencilerin ilgisi bir o kadar fazla” dedi.
Kuşçu, Bursa Uludağ Üniversitesinin diğer üniversitelerden farklı olduğunu belirterek, ”Burada öğrencilerimize geniş bir yelpazede farklı araştırma ve uygulama imkanlarını sunmaktayız. Öğrenciler çok kısa mesafe yürüyerek bütün uygulama alanlarına ulaşabilme ayrıcalığını yaşıyor. Bitkisel üretim, Hayvansal üretim ve Gıda işletmelerinde uygulama imkanlarıyla teorik olarak gördükleri konuları bu işletmelerde pekiştirebilmektedir. Buradan ziraat mühendisi, biyosistem mühendisi, gıda mühendisi veya peyzaj mimarı olarak mezun olduktan sonra, iş yaşamlarında diğer meslektaşlarına göre daha avantajlı oluyorlar. Uygulama alanlarımızın geniş olması, hem akademisyenlerimizin nitelikli proje ve bilimsel araştırmalar yürütmesinde hem de lisansüstü öğrencilerin eğitim ve araştırmalarını daha uygun ortamlarda tamamlamalarına imkan sağlamaktadır. Bizler de altyapının iyileştirilmesi ve geliştirilmesi konusunda çalışmalar yürüterek nitelikli bilimsel çalışmaların gerçekleşmesi için her türlü desteği veriyoruz” diye konuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!  Kene Isırması Sonrası Görülen İki Önemli Hastalık

inCollage 20200906 125240002 inCollage 20200906 125516167

Tarımsal Uygulama ve Araştırma Merkezinde üretimi yapılan ürünlerin büyük bir çoğunluğunun fakülte bünyesindeki gıda işletmesinde işlendiğini belirten Kuşçu sözlerini şu şekilde devam ettirdi:
“Üniversite yerleşkesi içinde yer alan iki satış biriminde ürünlerimizi hem personelimize hem de halkımıza ulaştırmaya çalışıyoruz. Uygulama ve Araştırma Merkezi olarak toplam 2 bin 200 dekarlık bir araziye sahip olan BUÜ Ziraat Fakültesinde, Yolçatı (Göbelye) Göleti Pompaj Sulama Tesisi ile bu arazilerin yaklaşık bin dekarlık kısmında sulu tarım yapılmaktadır. Bu arazilerde tohumluk buğday, ayçiçeği, silajlık ve tane mısır ile yonca gibi tarla bitkileri üretiminin yanında, bağ, elma, şeftali, nektarin, incir, zeytin, ceviz, badem, nar, ayva, armut, fındık meyve türleri uygulama ve araştırma amacıyla yetiştirilmektedir. Başta şeftali olmak üzere Bursa ve Bölgemiz için önemli meyve türlerinde koleksiyon bahçeleri de bulunmaktadır. Yaklaşık 2 dekarlık uygulama ve araştırma seralarının yanı sıra yaş meyve sebzelerin depolanmasında kullanılan soğuk hava depolarımız fakültemizi ayrıcalıklı kılmaktadır. Ayrıca hayvancılık birimimizde besi ve süt sığırcılığı, keçi ve koyun yetiştiriciliği yanında devekuşu ve yumurta tavuğu yetiştiriciliği yapılmaktadır. Tarla ve Bahçelerimizden elde ettiğimiz ürünler Gıda pilot işletmemizde domates suyu, salça, meyve suyu, pekmez, tarhana, zeytin, sirke üretimi öğrencilerimiz ve personelimiz tarafından hem araştırma hem de eğitim-öğretim ve döner sermaye kapsamında üretim yapılmaktadır. Tarla bitkileri içinde ise 750 dekarlık alanda genelde tohumluk buğday yetiştirerek ülkemizin tohum ihtiyacının karşılanmasında önemli bir rol üstlenmekteyiz. 60 dekarlık organik parselimizde organik sertifikalı yonca, sebze ve meyve tarımı da yapılarak, bu yönde de öncülük etmekte olduğumuz gibi, öğrencilerimizin de organik tarımı pratik yaparak öğrenmeleri amaçlanmaktadır’’

%d blogcu bunu beğendi: