Tarımsal Üretim

Tarımı ve doğayı çok seviyoruz…

MADRAP CEKIRGESI

Madrap çekirgesi

Tarımsal üretimde zarara neden olan çekirge çeşitleri ve mücadele yöntemleri

Çekirgeler tarımsal üretimde zarara neden olan toprak üstü zaralılardır. Genellikle 20-50 cm arasında değişen boylarda olan çekirgelerin ön kanatları çok damarlı ve kalın, arka kanatları dar ve uzundur. Arka bacakları uzun ve sıçrayıcı özelliğe sahiptir. Hemen hemen hepsi bitkilerle beslenen çekirgelerin ağız yapısı çiğneyici ve ısırıcı tiptedir.

ZARAR ŞEKLİ

Çekirgeler özellikle genç bitkilerde daha fazla zarara neden olurlar. Çok yıllık bitkilerde ise yeni sürgün ve filizler, yaprak ve çiçekleri, dane ve meyvelerini yiyerek zarara neden olurlar. Ekonomik boyutta zarara neden olan çekirgeler şu şekildedir:

kilicli cekirge

Kılıçlı çekirge: Tarla bitkileri, bağ, meyve ağaçları, çayır ve meralar, tarla bitkilerinin yeşil aksamını yemek suretiyle ekonomik zarara neden olurlar.

FAS CEKIRGESI
Fas çekirgesi

Fas çekirgesi: Özellikle çayır ve meralarda zarara neden olan fas çekirgeleri aynı zamanda yem bitkileri ve tahıllarının sap kısımlarını keserek ve bitkileri yemek suretiyle ekonomik yönden zarara neden olurlar.

MADRAP CEKIRGESI
Madrap çekirgesi

Madrap çekirgesi: Başta çeliştik tarlaları olmak üzere bağ, ayçiçeği, pamuk ve tahıllarda da keserek ve yemek suretiyle zarar verirler.

italyan cekirge
İtalyan çekirgesi

İtalyan çekirgesi: Genellikle çayır ve meralarda olmak üzere tahıl ve yem bitkilerini yemek, kesmek ve kemirerek ekonomik yönden zarara neden olurlar.

karacekirge
Kara çekirge

Karaçekirge: Bazı sebzeler, pamuk, şeker pancarı, tütün ve tahılları keserek ve kemirerek zarar verirler.

GUDUK CEKIRGE
Güdük çekirge

Güdük çekirge: Yem bitkileri, tahıllar, çayır ve meralarda bitkilerin saplarını keserek ve bitkileri yemek suretiyle zarar verirler.

MÜCADELE YÖNTEMLERİ

Çekirgelere karşı kültürel önlemler, biyolojik ve kimyasal mücadele yöntemleri uygulanabilir.

Kültürel önlemler

Arazi sürülürken çekirgelerin toplu olarak bıraktıkları alanlardaki yumurtalar yok edilerek popülasyon miktarları düşürülebilir.

Biyolojik mücadele:

Doğada bulunan avcı böcekler sayesinde popülasyon miktarları azaltılabilmekte yada belirli sınırda tutulabilmektedir.

Kimyasal mücadele:

Arazide zararlı çekirgelerin nimfleri varsa ve zarara neden olmaya başladılar ise ilaçlamaya başlanılmalıdır. Toplu olarak hareket eden çekirgeler, iklim koşulları, yumurta açılımı gibi nedenlerle zaman zaman duraksayıp tekrar zarara neden olabilirler. Arazide ilaçlama yapıldıktan sonra gözlemleme yapılarak gerekirse tekrar ilaçlama yapılabilir. Kimyasal ilaç uygulaması Nisan ve Temmuz ayında yapılır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!  BİTKİ BESİN ELEMENLERİ HAKKINDA TEMEL BİLGİLER

 

Çekirgelere karşı kullanılabilecek güncel kimyasal listesine ulaşmak için tıklayın.

%d blogcu bunu beğendi: