Tarımsal Üretim

Tarımı ve doğayı çok seviyoruz…

Photo by Markus Spiske on Pexels.com

Tohumdan fide yetiştirirken bu yöntemi uygulayın

Yazlık yada kışlık sebzelerin üretimi öncesi kapalı ortamlarda fide yetiştirerek toprağa dikilmesi zamandan tasarruf sağladığı gibi dikim işlemi gerçekleşen fidelerde ölüm oranı düşük olduğu için maddi yönde de kazanç sağlayacaktır.Ekim işlemi gerçekleştirilen tohumlarda sağlıklı ve verimli sonuçlar alabilmek için bitkinin istediği bazı kuralları bilinçli bir şekilde uygulamak gerekir. Peki bitkinin sağlıklı bir şekilde çimlenebilmesi için ne yapmak gerekir?

• Bünyesinde herhangi bir hastalık barındırmayan, gevşek ve nem miktarı uygun bir toprak,
• Sağlıklı gelişebilmesi için gübre,
• Uygun ve yeterli miktar ve düzeyde güneş ışığı,
• Drenaj problemi olmayan ekim kabı yada ortamı,
• Çimlenmesi için gerekli olan sıcaklık değeri
• Ekim sırasındaki derinlik

Yukarıda sayılan tohum derinliği, toprağın sıcaklığı ve çimlenme zaman aralığı bitkiden bitkiye farklılık göstermektedir.

 

TOHUM EKİMİ YAPILACAK ÇİMLENDİRME ORTAMI NASIL OLMALIDIR?

Küçük her canlı gibi yeni filizlenenecek tohumun da çevreden gelecek her türlü hastalık ve zararlıya karşı savunmasız olacağı unutulmamalıdır. Sağlıklı ve verimli fideler elde etmek için toprak yerine daha sağlıklı olan çimlendirme ortamları oluşturmak yeni filizlenecek tohumlar için daha iyi olacaktır.

ÇİMLENDİRME ORTAMI NASIL OLMALI VE HANGİ MADDELERİ İÇERMELİ ?

Yeni ekilecek tohumların sağlıklı olarak çimlenebilmesi için hazırlanacak tohum yatağının hafif, havadar, su ve besin maddelerini bünyesinde uzun süre tutabilen özellikte olması gerekir. Hazırlayacağınız tohum yatağının içerisi % 40 bataklık yosunu, % 10 perlit ve % 50 vermikülüt şeklinde olmalıdır. Bu maddeleri zirai ürünler satışı yapan dükkanlardan alabileceğiniz gibi internet ortamından da temin edebilirsiniz.

 

Bataklık yosunu
vemükülit
Perlit

 

EN UYGUN ÇİMLENDİRME KABI NASIL OLMALIDIR?

Çimlendirme kabı olarak çevrede saksı benzeri herşeyi kullanabilirsiniz. Burada önemli olan drenaj probleminin olmaması için altının delik olması ve tohumun çimlenebilmesi için yeterli sıcaklığın oluşması için üzerinin kapatılabilmesidir. (Havalandırma delikleri olmalıdır).
Tohum ekimi yapılacak malzeme olarak köpükten yapılmış tohum yatakları yada viyol adı verilen tohum yatakları kullanmak yerden ve kullanılacak çimlendirme ortamından tasarruf sağlayacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!  SERT ÇEKİRDEKLİLERDE ŞARKA VİRÜS HASTALIĞI

Tohum yatağının alt kısmına tepsi ve üzerine ince sünger koymak tohumların istediği zaman suya ulaşmasını sağlayacağı gibi faal suyun da emilerek yatak içerisinde kalmasını engelleyecektir.Bu ortamı sağlayacak malzemeniz yoksa sprey şişeleri kullanmak belirli aralıklarla su püskürterek tohum yatağının nemli kalmasını sağlayabilirsiniz.

TOHUM EKİM İŞLEMİ

Tohumlarınızı ekim işlemine geçmeden önce yarım çay bardağının yarısına kadar su doldurun ve tohumları içine atın. 2-3 saat kadar bekleyin. Bu işlem hangi  tohumların içinin dolu hangisinin boş olduğunu size göstereceği gibi tohum kabuklarının yumuşayarak daha hızlı çimlenmesini sağlayacaktır.  Böylelikle boş tohumları ekmeyerek boşa zaman harcamamış olursunuz. Ekim işleminde her bir göze ikişer adet tohumu, tohum boyunun iki katı derinliği geçmeyecek şekilde gerçekleştirin.

FİDELERİN ÇİMLENME SONRASI SAĞLIKLI BİR ŞEKİLDE GELİŞEBİLMELERİ İÇİN ORTAM KOŞULARI NASIL OLMALIDIR?

IŞIK:

Tohumlarınız çimlenme sonrası filizlendikten sonra günlük 12-16 saat güneş ışığı almaları gerekir. Belirli büyüklüğe ulaşan filizler güneş ışığından optimum yararlanabilmeleri için güneş alan pencere kenarlarına almak gerekir. Yalnız burada dikkat edilmesi gereken husus fidelerin cereyanda kalmamalarıdır. Güneş alacak ortamının yok ise floresan lambalar kullanabilirsiniz. Lambalar fidelerden yaklaşık olarak 7,5 cm yukardan yer almalıdır.

SICAKLIK:

Her fidenin sıcaklık isteği farklı olmaktadır. Bu sıcaklığın sağlanması daha kısa sürede daha sağlıklı fideler elde edebilme olacağı sağlayacaktır.

SU:

Hazırlamış olduğunuz fide ortamının susuz kalmaması ve nemli tutulması önemlidir. Fide yatağının alt kısmında tepsi ve sünger kullanmadı iseniz sprey şişeleri yardımıyla belirli zaman aralıklarında sulama yapmanız gerekir.

GÜBRE:

Tohumlar için yetiştirme ortamı hazırlarken ortam içerisine çimlendirme gübreleri kullanabileceğiniz gibi balık yada deniz yosunu gübrelerini haftada bir olmak koşulu ile fide ortamına uygulanabilirsiniz.

Sağlıklı ve verimli fideler yetiştirebilmek için hazırladığımız yazı hoşunuza gitti ise yazıyı sevdiklerinizle paylaşarak daha fazla kişinin faydalanmasını sağlayabilirsiniz. Unutmayın bilgi paylaşıldıkça değer kazanır.

%d blogcu bunu beğendi: